Будучи, вірогідно, людиною смаків дивних, я не придбав Xiaomi Mi Band. Або хоча б Xiaomi Beep. Я придбав годинник Lenovo Watch X Plus. І хоча, зізнаюся чесно, думки купити Mi Band у мене були, але дуже швидко я передумав. Якщо вже й тягати на собі щось вдень і вночі, то нехай воно буде трохи гарніше. Якийсь час я дивився на Huawei A2. Але про них люди писали, що ця річ — глючна, давно забута виробником і екран погано читається на сонці. Тому, згнітивши серце, довелося від неї відмовитися. Невже тільки Samsung Watch та Huawei Watch?
Потім безодня інтернету вивергла мені Lenovo Watch 9. Взагалі, треба визнати, ця модель мені дуже імпонувала. Надто вже зухвало Lenovo відітнула все непотрібне. Просто феєрія мінімалізму. Тривожили три речі. Перша: у Watch 9 зовсім немає екрана. Жодного. По суті, це звичайний годинник, з функцією першого Mi Band. Ще того, який навіть не S. Друга, це аж надто мінімалістичний дизайн. Аж настільки, що у чорній версії практично не видно взагалі жодних поділок, навіть хоча б на 12-3-6-9. Третя, там змінна батарея. Тобто двічі (за заявами виробника) на рік потрібно було купувати нову батарейку та міняти її. А останнє для мене є суттєвим недоліком. Господи, та я навіть мишку купив з вбудованою батареєю, що перезаряджається, щоб не мати цих турбот!
І тут інтернет мені видав Lenovo Watch X. І в них не було жодного недоліку, який мене зупиняв від покупки дев’ятої моделі.
А ось тут варто відійти від основного оповідання і пояснити, що ж у мене за вимоги до пристроїв, що носяться. Тому, що гібридний годинник — вибір явно не для всіх.
Отже, що важливо для мене. Від пристрою на зап’ясті мені потрібно лише півтори функції. Найголовніше – щоб воно повідомляло про вхідний дзвінок. Так, для мене це на першому місці. Тому, що за день я буваю в безлічі місць, в одних потрібно дотримуватися тиші, в інших я можу не почути і телефон, що кричить у внутрішній кишені куртки. А ще хотілося спробувати беззвучний будильник. Ну, і менш важлива для мене функція — якщо воно все одно на зап’ясті, нехай час показує. Це те, що мені дуже потрібне, і, як ви розумієте, все це роблять практично всі фітнес-браслети.
Що особисто для мене взагалі не має значення. Якоїсь я піддався загальному інтересу до кількості пройдених кроків та іншої статистики, яка тебе хвалить і дарує ачивки. Але дуже скоро в прямому тесті я виявив, що вся ця штука дуже неточна. Я не можу сказати, що вона взагалі від балди береться, але з такою великою похибкою користі від неї ніякої. Тому знати кількість кроків, калорій, пульс та тиску мені нафіг не потрібно. Є – то є. Ні — та й фіг з ним. І ще мені абсолютно не цікаві розширені смарт-функції, на кшталт листування у вайбері через годинник або перемикання музики. Хоча, перемиканням музики я може й користувався б, але між перемиканням музики з годинника та величезною енергоефективністю, при якій заряджати годинник можна раз на місяць, я обираю останнє. Як ви розумієте, мені потрібний фітнес-браслет.
Що ж таке «гібридний смарт-годинник»? По суті, це симбіоз звичайного кварцового годинника і фітнес-браслету. Вони підійдуть тим, кому не потрібні функції повнорозмірного смарт-годинника, але хочеться щось красивіше, ніж фітнес-браслет.
Отже, Lenovo Watch X. Що це таке, і з чим його їдять
Watch X – це один із найкращих представників якраз гібридного годинника. Тобто, це не повноцінний смарт-годинник. З його допомогою не вдасться переписуватись у вайбері, дивитися навігацію, перемикати музику або оплатити проїзд. Вони ближчі до класичного годинника. Але до них додали функції Mi Band 2 – рахують кроки та калорії, інформують про вхідний дзвінок чи повідомлення, трекають сон, не вміють із коробки в кирилицю тощо.
Що вони дадуть на практиці
Це класичний годинник. Їх можна дати у руки будь-якій людині, і ніхто не запідозрить, що щось не так. Єдине, з міркувань економії заряду, у них відсутня секундна стрілка і геть-чисто відсутні хоч якісь додаткові годинникові функції, на кшталт секундоміра, дня тижня або місячного циклу.
З офіційним додатком у годинника купа обмежень. Вони працюють або з китайськими ієрогліфами, або з латиницею. Наприклад, якщо вам дзвонить незнайомий номер, то покажуть номер, але якщо номер у телефонній книзі і підписаний кирилицею – лише значок трубки без букв. При цьому кириличний шрифт є, іноді проскакує перша заголовна кирилична літера. Те саме стосується СМС. А повідомлення від додатків підтримуються лише від обраних, які популярні у Китаї.
Сюр у тому, що годинник загалом вміє працювати з юнікодом, дізнаєшся про це, якщо ставиш сторонній додаток Gadget Bridge. Раптом починає і дзвінки показувати кирилицею, і СМСки, і навіть повідомлення починають надходити від усіх додатків. І навіть вібрація триває весь час дзвінка, а не простою потрійною вібрацією. Тобто годинник це все може вам дати. Але офіційний додаток Lenovo Watch болт на це все клав. Lenovo чомусь вирішила, що годинник цей буде продаватися тільки на території Китаю і розвивати його не треба, випустили і фіг з ним.
Є будильник вібрацією. Для тих, хто не в курсі, це абсолютно окремий будильник, ніяк не зав’язаний на вбудований у телефоні і будить він не мелодією, а вібруючи на зап’ясті. Зрозуміло, що для цього потрібно спати, не знімаючи цей годинник. Мені була дуже цікава ця функція, іноді доводиться вставати рано, коли всі домашні ще сплять і хотілося б їх не розбудити. Однак ця функція в моєму випадку виявилася повністю нежиттєздатною.
Будильник у рідному додатку Lenovo підписаний як розумний, хоча немає ніяких налаштувань розумності. Поставив його якось, він взагалі не спрацював. У цьому його випробування закінчилися, т.к. вважаю, що у такої важливої функції, як будильник, таких ситуацій не повинно бути ніколи в житті взагалі і в принципі.
Поставив потім через GadgetBridge звичайний безглуздий беззвучний будильник. І саспенс у тому, що не може мене розбудити вібромоторчик у цьому годиннику. Взагалі, відразу варто сказати, що вібро в годиннику слабке. Взимку, коли на зап’ясті багато одягу, а ремінець годинника може бути трохи вільний, я, буває, не відчуваю вібрації. Влітку таких проблем немає, але хотілося б трохи сильнішу вібрацію. А щодо беззвучного будильника ця реалізація взагалі безплідна. У мене не найміцніший сон, але розбудити мене вони не можуть і вібрувати, доки не почнеться фізична активність, вони не вміють. Повністю мимо.
Є нагадування, що треба рухатись. Працює, як і всі подібні реалізації, на трієчку. Нагадує правильно, але іноді не помічає, що ти хвилину тому пішов рухатися і все одно повідомляє. В результаті, я відключив цю функцію, тому що в чотирьох випадках з п’яти я не рухаюся не тому, що лінивий, а тому, що не можу в цьому місці рухатися або навіть встати.
Є замір пульсу. Але в стандартній програмі це зроблено дивно. Датчик на годиннику включається сам собою постійно з якимись проміжками. Але як переглянути ці заміри у рідному додатку, я взагалі не знайшов. Програма показує лише пульс на момент запуску програми. Усіх, хто причетний до такої реалізації в Lenovo, потрібно бити палицями на міській площі. Хочеш знати пульс? Постійно запускай програму! Ну, або залазь у меню самого годинника і міряй. Годинник і сам постійно мірятиме пульс, але це тільки для того, щоб батарейка швидше сіла, отримані дані ви не побачите взагалі ніде. А ще у додатку є пункт “Виміряти пульс”. Будь у вас 100 спроб, ви не вгадаєте, що він робить. Якщо натиснути його, телефон напише «Прикладіть палець до камери телефону». Додаток для годинника, що має датчик пульсу, пропонує міряти пульс камерою телефону! Пункту, щоб примусово запустити вимір годинником, немає зовсім.
А от GadgetBridge покаже вам усі виміри пульсу зручно, гарно та наочно. Взагалі, універсальна стороння програма GadgetBridge краща за рідну у всьому, крім статистики кроків за день. По ньому фіг швидко зрозумієш, скільки ти пройшов і скільки залишилося до мети. Згодом цю функцію допиляли, навіть ачивки додали, але рідна програма відразу писала тобі, скільки ти пройшов і скільки до мети, а в один клік можна було зрозуміти, і як у тебе з цим ділом останніми днями. Різниця не те щоб істотна, але вона є.
Годинник тримає заряд дуже довго. Місяць з ним відходити цілком реально, причому, навіть із виміром пульсу, головне, повідомлення грамотно відсортувати.
Спати з ним можна, дискомфорту не відчув, звик досить швидко. Спати з ним буває корисно, т.як сон вони відстежують добре і зрештою покажуть тобі, і скільки ти спиш (і скільки потрібно), і як міцно. Без проблем відстежують денний сон. Бувають огріхи, коли зараховує нерухоме лежання у ліжку як сон, але, чесно, я не знаю, як датчик на годиннику може це відсіяти. Та й, якщо подумати, є в цьому сенс. Ось прокинувся ти у вихідний і ще годину ліниво гортаєш новини, не рухаючи нічим, крім повік і великого пальця – не у фізичне ж навантаження це записувати ;-).
Дискомфортно носити годинник з одягом, який може кудлатитись за металевий комплектний ремінець. Напевно, це загальна особливість усіх годинників із металевим ремінцем, я не знаю точно, я перестав носити годинник, як окремий пристрій, ще в давнину, ледве став ходити з мобільним телефоном. У результаті, я вже давно замінив ремінець і позбавився цієї проблеми.
Про ремінці варто сказати окремо. Тут звичайне «годинникове» кріплення, підходять будь-які ремінці для годинника, шириною 20мм. Подібно до всіх годинників, на їх візуальне сприйняття дуже сильно впливає ремінець. Однак, якщо Apple Watch в принципі досить обтічні і з ними нормально виглядають будь-які ремінці, то Lenovo Watch X Plus тяжіють до класичного вигляду. Шкіряний ремінець дасть їм +100500 до стилю, вони виглядатимуть преміально та круто. Хоча по фото так сказати складно, надто вже прості форми. А ось силіконові та квітчасті нейлонові їм не личать. Пусте, якщо б надавали молодіжний вигляд — ні, просто виглядають негармонійно.
Зв’язок втрачають. Всюди і завжди. Декілька разів на день так точно. Найдивніше, що періодично вміють відвалюватися, коли телефон за метр від них. Але поки не помічав, щоб це відбувалося на вулиці, так що грішу на велику кількість бездротових пристроїв у будинках — бездротові миші, клавіатури, роутер, мікрохвильова піч і т.д. Чи псує періодичне відвалювання функціональність пристрою? Не завжди. Справа в тому, що втрата зв’язку зазвичай триває не більше секунди. На момент будь-якої активності все саме підхоплюється і на функціональність не впливає. Якщо ви пішли кудись дійсно далеко від телефону, то безглуздо чекати іншого результату. Годинник дбайливо нагадає, що зв’язок буде втрачено, якщо ви не припините, а далі вирішувати вам. Тим не менш, програмістам варто було б зробити цей момент більш дружнім до користувача. Не одразу трубити на сполох «ми загубилися!», а просто спочатку спробувати кілька разів під ‘єднатися. А то в мене серйозні побоювання, що найсильніше садить батарею саме ця функція — чи жарт, за день не менше 10 повідомлень про розрив зв’язку. Та мені дзвонять рідше! Відключивши ці повідомлення, дискомфорту у використанні взагалі немає, все працює добре. А шкода, це могла б бути дуже хороша функція, щоб десь не забути телефон.
А ось GadgetBridge має унікальну проблему. Мій Xiaomi «вбиває» на ніч цю програму, щоб вона заряд не витрачала, тому вранці годинник потрібно перепідключати. Можна, звичайно, перенести додаток у профіль, більш лояльний до енергоспоживання, але мені ліниво, та й чи варто воно того, якщо я хочу, щоб телефон дійсно не розряджався вночі, а годинник я вранці можу і перепідключити.
Годинник може міряти тиск (у мене Plus версія). Але міряє воно оптичним датчиком — ви спочатку міряєте нормальним тонометром тиск, і він запам’ятовує, як при такому тиску виглядає кисть на просвіт. Ну і потім намагається на око співвіднести — підвищився тиск, або знизився. Було б дивно очікувати від такого пристрою точного підрахунку, інакше це була б революція в медицині. Тому я бавитися з цим не став.
У рідному додатку є режим вправ. Є варіанти: біг, лазь, велосипед і плавання (так, годинник водонепроникний). В принципі, з такою підказкою трекінг активності відбувається точніше, навіть ніж підрахунок кроків, так що функція корисна, хоча у конкурентів трекінг активностей вже вийшов на абсолютно інший рівень. Але і так, там можна ставити цілі, досягати їх та отримувати ачивки.
Дрібні плюшки: годинник може спускати камеру на телефоні.
Зовнішній вигляд
Краса – індивідуальне поняття. Lenovo Watch X+ навряд чи викличуть різкі емоції просто тому, що їх зробили надто унісекс. Немає ніяких брутальних елементів, написів, або навпаки, страз і перламутру. Це добре для продажів, але я б віддав перевагу більш вираженому стилю. Це ж годинник, та зробіть ви краще не світлу та чорну версії, а чоловічу та жіночу.
За рахунок такої лаконічності, годинник дуже чутливий до зовнішнього вигляду ремінця. Ремінець може як надати преміального вигляду (всі задатки є, годинник стильний і якісний), так і навпаки дешевизни і дрібниці (вони дійсно дуже прості).
Виготовлення ж вище за всякі похвали. Сталевий якісний водонепроникний корпус. А знаєте, що зверху? Сапфірове, трясця його матері, скло! І це дуже важливо! Годинник ви носитимете завжди і скрізь. Десь колись ви зачепите рукою об стіну, колись полізете щось зробити руками тощо. І відразу відчуйте всі принади сапфірового скла – ні подряпин, ні тріщин. Який ще годинник може похвалитися таким, га? Тим більше у цьому ціновому сегменті. Gorilla Glass і поряд не стояло. «Залізне» виконання годинника вище будь-яких похвал, краще не буває. Єдине, до чого я можу причепитися – чорна версія годинника протирається з часом на ребрах. Фарбування там дуже гарне, протирається повільно. Але все одно протирається і на ребрах за рік активного використання починає проступати металевий проблиск. Але це не провина виробника, це фізика. Якщо б так можна було, я б замовив сірий нефарбований корпус з чорним циферблатом (щоб не видно було екрану).
Від секундної стрілки довелося позбутися заради економії енергії, а додаткові циферблати тут не потрібні, адже цю інформацію здатний відобразити дисплей. З поділками та цифрами не все так однозначно. По-перше, існує два варіанти годинника – Watch X і Watch X Plus. Відмінностей щодо функціональності суттєвих немає. Але чомусь вони відрізняються візуально. Звичайний Watch X отримав арабські цифри. Причому лише 2, 3, 8 і 10. Причому вони зроблені досить великими. Що робить годинник більш молодіжним, хоча формат круглого стрілочного годинника — це апріорі трохи не їх тема. При цьому є два кольори корпусу, але циферблат завжди темний.
У версії ж Watch X Plus цифри латинські, їх більше, але вони нанесені не класичною парою (12-3-6-9), а (12-2-4-6-8-10). Але тут є ще одна дичина. Плюси бувають двох кольорів, і цього разу різниця більша. Я дуже хотів версію світлу, т.як там шкіряний ремінець і класичний колір корпусу. Але там і циферблат вирішили зробити світлим. І це круто, якщо у тебе повністю класичний годинник, але лажа, якщо ти намагався сховати на ньому додатковий чорний цифровий дисплей.
Так ось, так довго я описував це все ось чому: Lenovo зробили такий дивний дизайн не просто так. Справа в тому, що, якщо перевантажити годинник поділками, стрілками і ребристим вензелем, вони дійсно стануть виглядати крутішими і більш схожими на класичний годинник. Але! Але тоді це буде повністю чоловічий годинник, жінці такі не підійдуть від слова зовсім.
І тут є трагічний елемент. Створивши дизайн у стилі унісекс наскільки це можливо, у Lenovo спробували заманити жіночу аудиторію. Але жінка одягне такий годинник тільки в разі крайньої потреби. Тому що… ви взагалі бачили, як виглядає справжній жіночий годинник? Жіночий годинник повинен бути набагато красивішим і меншим. Жінці простіше носити фітнес-браслет, ніж агресивний годинник, нехай і в дизайні унісекс.
У результаті годинник нудний. Що візуально в ньому мало за що може зачепитися око, що за функціями це скоріше фітнес-браслет. У цьому є плюс — вам не потрібно заряджати їх щоночі і з виходом нової версії вас не тягне купувати новинку заради однієї функції. Але вже через пару днів у вас пропаде будь-який інтерес до нього. Є на руці, свою функцію виконує – і добре.
На жаль, годинник родом з Китаю. І справа не у залізі, з цим перший клас. Справа у софті. Рідна програма повністю убога, але найгірше те, що Lenovo над нею взагалі не працює. Всього кілька оновлень при тому, що можна було все довести до ладу, і це не складно. Просто це нікому не потрібно. Тут Lenovo поводиться як чисто китайська компанія, а не А-бренд. Сказано: китайський продукт самі винні, що купили. У міжнародному продажі ж їх справді немає.
Ця штука вміє показувати погоду. Але вам вона скаже: «Вибачте, приватна вечірка. Тільки для КНР». Проблема настільки проста, що звичайні умільці з 4pda без проблем модифікують рідну програму так, щоб вона підхоплювала загальносвітові джерела прогнозу погоди. Але сама Lenovo не хоче змінити кілька рядків коду.
Годинник вміє рахувати кроки, калорії, сон. Розташовуйся Lenovo у будь-якій нормальній країні, вони б підв’язали синхронізацію з Google Fit або Apple Health. Але дулю вам, цього в КНР не просто немає, воно там заборонено. Тому годинник рахує свої кроки, а телефон – свої. Хоча це вже причіпки, практично всі китайські годинники та фітнес-браслети так роблять.
Заряджається годинник близько години за допомогою фірмової магнітної зарядки. Рішення, звичайно, продиктоване герметичністю корпусу, але воно відстійне. Через якийсь час контакти на годиннику покрилися чи то окислами, чи жиром, і стали реагувати на зарядку, тільки коли гарненько їх протреш якимось розчинником. Крім того, коли контакти стали ось так погано контактувати, то з’явилася ймовірність, що підключив, зарядка пішла, але поки їх кладеш на стіл, контакт втрачається. Поки були нові, такого не було. Варто зробити або більші за площею контакти, або рухливі контакти, що вставляються, або індукційну зарядку. Не смертельно, але дуже незручно. Якщо б годинник тримав заряд менше — бісило би більше.
Висновок
Це не смарт-годинник. Це фітнес-трекер у шкірі класичного годинника. І прикриття капець, яке класне. Мало того, що ніхто в упор навіть не запідозрить, що це не звичайний годинник, так вони ще й мають класичні захисні властивості годинника — захист від води і сапфірове скло. Мий руки, копайся в машині — вони перенесуть без втрат. Шах і мат, будь-який смарт-годинник.
Це рішення саме для тих, кому вистачає функцій найпростішого фітнес-браслету, але хочеться щось красивіше.
Порівняно зі смарт-годинником, ви не зможете розплачуватись ними, керувати музикою, читати повністю повідомлення в месенджерах, користуватися картами та користуватися ще 100500 функціями, якими, до речі, мало хто користується. Зате ви отримуєте автономність фітнес-браслету. В середньому вони у мене живуть від одного заряду не менше 3 тижнів. Отримати місяць, відключивши повідомлення від деяких надто докучливих додатків, цілком можна. А якщо відключити перманентний замір пульсу, можна отримати і більше місяця від одного заряду. Це вагомий аргумент. Дізнавшись вранці, що годинник має 3% заряду, ти розумієш, що день вони переживуть і ввечері можна буде поставити на зарядку. Який смарт-годинник так вміє?
У порівнянні з фітнес-браслетами, ви отримаєте крутий зовнішній вигляд, найкращий захист від води та подряпин та можливість бачити час весь час. Серйозно, я навіть відключив включення дисплея по помаху кисті — час воно і так відображає чудово, навіть на випадок ночі є традиційне покриття фосфором, вони світяться в темряві! А ще до цієї штуки ви можете придбати новий браслет тупо скрізь.
Так, якщо ви дитя 21 століття, повністю в месенджерах і постійно повинні бути онлайн — це не для вас. Чи варто переплачувати, якщо вас влаштовує фітнес-браслет — теж не факт, скоріше справа смаку та іміджу. І надійності стандартного застосунку.
Особисто мене вони влаштовують. Тепер телефон у мене постійно беззвучний але основні активності я не пропускаю. Виглядають як слід. Найбільше мені подобається їхня чисто «годинникова» бронебійність (стійке скло та герметичність) і те, що час видно завжди і скрізь. І щось більше наворочене я став би купувати, тільки якщо не жертвувати цими пунктами.
У цьому годиннику чудово все, що стосується «залізної» частини. З точки зору пристрою, все за вищим розрядом. Якість та зовнішній вигляд – просто супер. У тебе на руці гарний класичний годинник.
І так само жахливо все, що стосується софту. З годинника можна вичавити набагато більше, але Lenovo це не потрібно. І це жахливо. Я хочу такий же гібридний годинник, але від Huawei, Xiaomi або Samsung. Може вони покажуть, як це треба робити. А може, і ні, зараз виробники не люблять довго підтримувати пристрої, продали, баги полагодили, а через рік потрібно продавати нову версію, фіг вам, а не допилювання. А у гібридному годиннику просто немає чого удосконалювати для того, щоб випускати моделі щороку і щоб люди їх так само часто оновлювали.
Чомусь Lenovo не хочуть ставати європейською компанією. Вони спробували, але вирішили, що простіше залишатися компанією з Китаю другого ешелону. Якщо молодь на кшталт Xiaomi чи Vivo намагаються у global, то Lenovo навіть не намагається. Їш так. Не хочеш – ну твої проблеми.
Чи раджу я до покупки цей годинник? Однозначно ні. По-перше, тому що сама категорія гібридного годинника дуже специфічна і підійде далеко не кожному. По-друге, тому що не можна рекомендувати пристрій, яким не можна просто користуватися, а потрібно підбирати програму, яка з ними зможе нормально працювати. Але особисто мені вони підходять. І я від них у захваті. Мені вистачає їхніх функцій, мені важливіше, що вони дають замість аскетизму.