Попри те, що Lycamobile працює в Україні з 2017 року, компанія має найменшу абонентську базу і майже відсутня в ЗМІ. Такий собі оператор для тих, хто в темі. Попри те, що Lycamobile в більшості країн веде подібне тихе існування, дізнатися про нього детальніше дуже цікаво, адже скелети в його шафі якщо і не найбільші, то точно найколоритніші.

Оператор Lycamobile з’явився у вересні 2006 року. Засновником і головним керівником компанії вважається британський виходець зі Шрі-Ланки Аліраджа Субаскаран. Аліраджа має багато бізнесів і у 2006 році його зацікавила концепція міжнародного мобільного оператора.
Суть концепції доволі проста, міжнародні дзвінки є самими дорогими (відповідно найприбутковішими) і не перенавантаженими, адже абсолютна більшість дзвінків відбувається всередині мережі. Сучасні міжнародні канали зв’язку дозволяють пропускати набагато більше трафіку, ніж оператори могли залучити всередині країни. Тож можна створити міжнародну компанію, викупивши у місцевих операторів незадіяні ресурси їх мереж, і продавати за низькими тарифами. Заключивши вигідні партнерські умови, оператори знижували витрати на дзвінки закордонним операторам, а Lycamobile приводила додаткових абонентів з інших країн. Емігранти, а також люди, що багато мандрують (далекобійники, комівояжери, мандрівники, тощо), активно починали користуватися універсальним міжнародним оператором з доступними тарифами. Проект не передбачає побудову власної мобільної мережі і набір сталої абонентської бази – суто віртуальний оператор з передоплаченою формою обслуговування. Концепція проста і цікава.
За 10 років оператор залучив понад 15 мільйонів абонентів, але одразу ж проявилась і його специфічне відношення до законів.
Аліраджа Субаскаран та його дружина мають десятки розрізнених бізнесів від індійської кіностудії до лотереї Lycalotto. Кінцевим правовласником багатьох активів є компанія, зареєстрована на Мадейрах – островах в Атлантичному океані, що належать Португалії і мають особливий податковий статус (офшор). Компанії, що належать Аліраджі, в тому числі Lycamobile, передають туди гроші через складну схему з понад шістдесяти компаній-прокладок. Після чого декларують нульові прибутки і не сплачують жодних корпоративних податків Великобританії. Час від часу уряд Британії починає підіймати це питання, у 2012 і 2015 роках доходило навіть до розмов про позбавлення Lycamobile ліцензії на комерційну діяльність, але оператор виплачував певні відрахування, іноді штрафи, – і спокійно продовжував діяльність.

Окремо громадськість Британії хвилює можливий політичний лобізм. Lycamobile активно спонсорувала виборчі кампанії консервативної партії Великобританії, в період між 2011 і 2016 роками загалом було пожертвувано понад 2,1 млн фунтів стерлінгів, що зробило її одним з найбільших спонсорів партії. Пожертви надходили на виборчі кампанії Девіда Кемерона і Бориса Джонсона. Причому, із внутрішнього листування партії стало відомо, що в певний момент політики вже знали про проблеми компанії зі сплатою податків, але все ж прийняли пожертви. Саме по собі це не злочин, однак викликає підозри у можливому лобізмі проблемної компанії, та й для конкурентів це може стати вагомим аргументом в політичній боротьбі.
У 2023 році аудит компанії визнав неможливість перевірити законність позик на 18 мільйонів фунтів стерлінгів і виявив 169 мільйонів фунтів ризикових заборгованостей у пов’язаних компаніях. Ситуацію ускладнює погіршення фінансових показників компанії останнім часом. За 2022 рік Lycamobile зазнала збитків у розмірі понад 24 млн фунтів стерлінгів.
Зараз у Великобританії проти компанії подано позов на ухилення від сплати податків на рекордну суму в 100 мільйонів фунтів стерлінгів. Через цей позов у 2024 році генеральний директор і фінансовий директор покинули компанію. В середині грудня 2024 року 90% співробітників Lycamobile у Великій Британії отримали електронного листа, де попереджалося, що їх можуть звільнити у лютому через скрутне фінансове становище компанії. Повідомляється, що компанія розглядає можливість скоротити до 316 працівників у Сполученому Королівстві, лишивши лише 48. Компанія розглядає можливість замінити частину співробітників віддаленими працівниками в Індії.
Скандал після журналістського розслідування Buzzfeed
Найгучніший скандал відбувся у 2015 році, коли журналісти Buzzfeed виявили, що Lycamobile щодня розвозить Лондоном величезні обсяги готівки. Журналісти 5 місяців таємно слідкували за співробітниками компанії і опублікували історію, яка вражала самим фактом, що таке відбувається в Великобританії.

Процес був щоденним і функціонував роками. Щодня о 9:30 троє працівників Lycamobile у сірих костюмах виїжджали зі складу компанії у бізнес-парку східного Лондона на тонованому небрендованому мінівені Ford Galaxy і гастролювали поштовими відділеннями міста зі спортивними червоно-чорними рюкзаками, набитими готівкою, роблячи поштові депозити. Один працівник залишався в машині, другий заходив і спостерігав за приміщенням, а третій безпосередньо передавав працівникам пошти рюкзак і чекав доки гроші порахують і оформлять депозит. Банк, який обслуговував цей депозит, зрештою встановив ліміт 120 000 фунтів на тиждень, але продовжив працювати за цією схемою, хоч і визнав, що Lycamobile стала його найбільшим донором готівки, а об’єм поштових надходжень є величезним.
Журналісти також опитали працівників пошти, які підтвердили, що були шоковані об’ємами готівки і постійно помічали їх як підозрілі, але отримали наказ приймати гроші і надалі. Відверто, працівники пошти були самими незацікавленими у цьому процесі людьми, адже їм треба було ретельно перерахувати усі гроші. Так як суми іноді перевищували 200 000 фунтів стерлінгів за раз, то їм доводилося розкладати купюри на підлозі поштового відділення. Це забирало близько години часу, що заставляло нервувати інших клієнтів і стресувати самих працівників через велику відповідальність. Представники Lycamobile пропонували поштарям телефони і стартові пакети в якості подарунків, але правила поштової компанії забороняють приймати подарунки від клієнтів, тож більшість відмовлялася.

Для розуміння контексту: це неприродня фінансова активність для поштових відділень Лондона. За заявами поштарів, більше ніхто не приносив і близько стільки готівки, тим паче – регулярно. Разові суми готівки від інших корпоративних клієнтів зазвичай становили не більше 10 000 фунтів стерлінгів, найбільша відмічена сума (окрім кур’єрів Lycamobile) – 26 000 фунтів.
Дешеві міжнародні дзвінки користуються популярністю серед іммігрантів, які дзвонять додому. Але поповнення рахунку зазвичай відбувається у роздрібних мереж, а не безпосередньо у оператора. А торгові мережі надають перевагу розраховуватися з постачальниками безготівковими методами. Колишній операційний директор Lycamobile підтвердив що найбільше фінансових надходжень поступає від великих роздрібних мереж по безготівковим каналам. Причому, банківських рахунків було більше сотні, вони обслуговували різні бізнеси заплутаної імперії Аліраджі.

Між відвідуванням поштових відділень, кур’єри Lycamobile відвідували фірму AA Com – дистриб’ютора стартових пакетів і карт поповнення. З офісу цієї компанії кур’єри виходили з великою кількістю картонних коробок, іноді і мішків з грошима, завантажених у помаранчевий візок. На запитання журналістів, працівники AA Com розказали, що компанія передає готівку до банку через інкасаторів або кур’єрів Lycamobile, але не змогли відповісти чому довіряють готівку неспеціалізованій компанії.
Цікаво, що в певний момент кур’єри помітили журналістів і викликали поліцію, подумавши, що це грабіжники. Поліція затримала працівників BuzzFeed і, з’ясувавши обставини, була здивована, наскільки небезпечним чином Lycamobile транспортує гроші великим містом.
Насправді, найдивніше в цій ситуації саме метод доставки. Відомо, що Lycamobile користувалася послугами інкасаторської фірми G4S, яка на броньованому фургоні і з озброєними працівниками в бронежилетах за раз забирала до 40 мішків готівки зі складу Lycamobile. І в той же день кур’єри так само виїхали на свій щоденний рейд. Також пошта має послугу грошового переказу в банк. Зрештою, раз вже кур’єри з готівкою надсилають її в банк – чому б не повезти її напряму в банківське відділення?

Сама Lycamobile в офіційній заяві повідомила, що поштові депозити є легальним способом передачі грошей в банк, її недовіра до системи банківських переказів є виключно її законною примхою.
Фінансові консультанти дійшли висновку, що це не та фінансова активність, яку очікуєш від великого бізнесу. Модель розкиданих поштових депозитів можна сприймати або як елемент створення навмисної плутанини, або як дивацтво. В поєднанні з неохайним веденням бухгалтерії і відсутністю великої кількості звітності або її довільне оформлення, це практично унеможливлює визначити фінансові потоки всередині компанії. Визначити, гроші від якої саме операції де зберігаються і на що витрачаються, просто неможливо через відсутність документальних підтверджень багатьох ланок. Це або ознака погано налагоджених робочих процесів, або навмисне створення певної кількості організованого хаосу щоб приховати справді жахливі речі. Велика кількість невідстежуваної готівки і зв’язки з вуличними торговцями і емігрантами можуть давати величезні можливості для незаконної діяльності.
Аудиторська компанія KPMG виявила незадекларовані 46 мільйонів фунтів стерлінгів, але не змогла виявити будь-якої фінансової звітності щодо цих грошей, тож їх походження залишається загадкою. Надалі інші численні аудиторські компанії або приходили до подібних висновків, або заявляли про неможливість в принципі працювати з фінансовою документацією Lycamobile.
Політики неодноразово піднімали питання про підозрілість таких неортодоксальних принципів зберігання і переміщення грошей, але значних проблем з законом Lycamobile все ж уникає. Відомо, що в компанії є зарезервовані гроші для вирішення «фінансових ризиків» типу штрафів, а жорсткіших санкцій оператор досі дивним чином уникає.
Додатково журналісти виявили зв’язки Аліраджі з опальним земляком Махіндою Раджапаксою. Колишній президент Шрі-Ланки звинувачується у тиранії, порушенні прав людини і тотальній корупції, а також у виведенні з країни мільярдів доларів.
Як стверджується, племінник опального політика мав спільний бізнес з Lycamobile і входив до спільного правління, а фінансові потоки вели до тієї самої компанії на португальських островах. Державні компанії мусили вкладати гроші в це спільне підприємство. Також Lyca фінансувала іміджеві проекти Раджапаски. Новий уряд країни підозрює, що Раджапаска вивів через мережу офшорів по всьому світу щонайменше 10 мільярдів доларів.
Джерело Buzzfeed
Проблеми з законом у інших країнах
На фоні скандалу через Buzzfeed, влада Франції теж розпочала розслідування, в ході якого у 2016 році заарештували 19 працівників компанії. Процес закінчився аж у 2023 році, коли суд визнав, що Lycamobile навмисно приймала участь у складній системі відмивання грошей з використанням компаній-«прокладок», а відмиту готівку використовували для оплати незаконної роботи. Компанії довелося виплатити 10 мільйонів євро штрафу.
У 2016 році почалося розслідування у Німеччині, яке тривало до 2021 року. Федеральний фінансовий суд Німеччини визнав, що компанія не сплатила понад 70 мільйонів євро податків.
У 2023 році Норвегія засудила двох працівників Lycamobile за «особливо просунуту та осудливу» схему ухилення від сплати податків під час реалізації мобільних карток у 2010-2016 роках.
У 2023 році Індія почала розслідування законності походження позик та інвестицій кіновиробничої компанії Lyca Productions. Наразі слідство триває.
Заплутаний і часто незадокументований фінансовий облік Lycamobile давно викликає нарікання. У Австралії, Бельгії, Німеччині, Норвегії та Іспанії компанія не змогла надати необхідний звіт регуляторним органам з персональними даними клієнтів, як того вимагає законодавство цих країн. Попри те, що сама по собі передоплачена форма обслуговування допускається, оператори все одно мають збирати персональні дані абонентів. Lycamobile практикує використання сумнівних каналів реалізації що призводить до неможливості ідентифікувати абонента, або фальсифікації цієї інформації.
Численні аудиторські компанії заявляють, що Lycamobile не має належної системи документообігу, яка дозволила би достовірно проаналізувати фінансові потоки. Також Lycamobile відмовляється допускати аудиторів до інших компаній, заявляючи, що попри спільних власників юридично це окремі компанії, а тому вони не зобов’язані пускати аудиторів перевіряти скрізь. Але фінансові потоки усіх цих бізнесів мають складні і заплутані шляхи десятками компаній.
Щоб остаточно скаламутити воду, Lyca Group схоже практикує видачу позик працівникам компанії, але знайти достовірні документи, що це підтверджують, чи спростовують, знайти також не вдалося.
Технічні проблеми
У травні 2024 року компанія стикнулася з кібератакою, в результаті якої викрадали гроші користувачів, що поповнювали рахунок на офіційному сайті. З банківських карток клієнтів потім списувалися гроші на платні послуги Facebook та TikTok. Постраждали користувачі в усьому світі, включаючи Україну. Оператор випустив заяву, де обіцяв залучити спеціалістів для ліквідації проблеми. Точна кількість постраждалих, сума збитків і існування компенсації від оператора не оголошувалися.
1 травня 2025 року в Україні відбувся масштабний технічний збій. Перестав працювати інтернет, а згодом зникла можливість робити і отримувати дзвінки, користуватися СМС-повідомленнями і навіть подзвонити в службу підтримки. 3 травня оператор відновив роботу лише вхідних дзвінків. Повне відновлення роботи відбулося лише пообіді 16 травня. Оператор автоматично подовжив термін дії передоплачених пакетів своїм абонентам.
Lycamobile дуже специфічний оператор, який за дешевими міжнародними дзвінками приховує дуже специфічну діяльність і є усі причини очікувати, що ми ще дізнаємося багато гучної інформації про цього оператора.