Це некомерційний огляд планшета, котрий обирався за свої гроші і для себе. Пройшовши 7 кіл пекла під час підбору відповідної моделі, народилася ідея написати гайд, щоб полегшити це завдання іншим охочим. А після його написання грішно було не похвалитися, що я отримав.
З самого початку я шукав недорогий планшет, тому відсіялися такі виробники як Apple, Samsung, Huawei і навіть Lenovo. Так, я шукав настільки недорогий планшет для дитини. У чвертьфіналі у мене залишилися Alldocube, Teclast, Xiaomi, Onda та Chuwi. Для того, щоб пройти у фінал, я підготував цілу купу вимог:
- Діагональ не менше 9,5 дюймів (у мене телефон на 5,5 дюймів, планшет на 7 просто не має сенсу)
- Процесор МТК. Qualcomm, звичайно, краще, але й дорожче, та й у продажу таких не було, зате був треш на кшталт Allwiner-а чи маргіналізм на кшталт Intel
- ОС тільки Android, без Windows
- ОЗУ більше 1 Гб (щоб Android-у було що поїсти).
Критерії досить жорсткі, тож вибір був нелегким. У півфінал потрапили Alldocube і Teclast. Teclast дешевше, але він і виглядає дешевшим. Alldocube мала чудову модель T9. Але вона дорога і в наявності була практично відсутня, зате з’явилася абсолютно нова модель T10 — чи жарт, модель грудня 2016 року. На чашу терезів вона поклала металевий корпус, Android 6.0 і роздільну здатність дисплея 1920*1200. Загалом, у моїй важкій битві з’явився переможець. Зустрічайте, Alldo Cube T10M:
Дисплей | 10,1 дюймів IPS 1920х1200 точок, без повітряного прошарку, співвідношення 16:10, 224 PPI, сенсор ємнісний, мультитач 10 дотиків |
Процесор | MTK MT8783, 8 ядер з 2 кластерів по 1.3ГГц, 64-бит, архітектура A53 |
Графічне ядро | Mali 720 MP3 |
Оперативна пам’ять | 2 Гб |
Пам’ять | 32 Гб, підтримка карт пам’яті microSD до 128 Гб |
Основна камера | 8 Мп, автофокус, LED-спалах, відеозапис в форматі 3gp: Full HD – 25 кадрів/сек чи HD – 30 кадрів/сек. |
Фронтальная камера | 2 Мп |
Зв’язок | Micro SIM 2G: 900, 1800 МГц, UMTS: 2100 МГц, LTE: FDD band 1, band 3; TDD band 38, band 39, band 40, band 41 TDS band 34, band 39 (Cat-4 до 150 Мбіт/с); |
Інші комуникації | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4 и 5ГГц; Bluetooth 4.0; GPS/GLONASS/BDS; microUSB 2.0 с підтримкою OTG |
Батарея | 6500 мАч |
Датчики | Освітлення, Хола, G-сенсор. Є версія з сканером коряпки, але в продажу я таку поки не зустрічав. |
ОС | Android 6.0 Marshmallow |
Вага | 530 гр. |
Зустрічають по одежі
Планшет прийшов у симпатичній оранжевій коробці, настільки невеликій, що в неї не помістився блок живлення. Тут справа в тому, що Alldocube продає свої пристрої тільки в Китаї, тому спочатку в коробці була оригінальна маленька сексі-зарядка з китайською виделкою. Продавець її дбайливо вийняв, а замість неї поклав величезну, з нашою вилкою на 5V і 2000 mA. Чесно кажучи, я би краще взяв перехідник. Не думаю, що цей планшет підтримував хоч якийсь стандарт швидкої зарядки (принаймні процесор такої можливості точно не надає), але хотілося б бути впевненим, що оригінальна давала таку саму напругу. Зрештою, батарея незнімна, а за сервісом необхідно звертатися на той кінець Землі.
З планшетом я відразу взяв чохол під модель, щоб потім не підбирати, як жлоб, універсальний на резиночках. Чохол виглядає гарно, але він трохи прикриває фронтальну камеру і верхній край екрану (витягувати шторку тепер дуже незручно), планшет з нього постійно трохи вислизає, і у нього немає упору на кришці, так що поставити його стоячи для перегляду фільму можна тільки на рівному та нерухомому столі. Так, і ще: кнопки мають не проріз, а гравіювання, так що тиснути на них через чохол не дуже зручно.
Загалом, я дав би чохлу трійку. Загалом він хороший – твердий, виглядає солідно, зносо- та брудостійкий, усередині бархатиста поверхня для пасивного протирання екрану, закривається за допомогою магніту. Але в деталях він поганий. До речі, магнітна застібка також не без проблем. Якщо її відкинути до задньої стінки планшета, екран знову заблокується. Датчик Хола вловлює магнітні хвилі кришки крізь невелику товщину планшета, і це дуже дратує. Ну і загалом він недалеко пішов від універсальних чохлів, хоча його надмірні розміри і захист стали дуже у пригоді, адже планшет для дитини.
Сам планшет справді металевий (алюмінієвий). Знаєте, є речі, які начебто й коштують недорого, але мають таку родзинку, в яку закохуєшся з першого погляду. У iPhone 4 був металевий торець, iPhone 6 – закруглене 2,5D скло. У планшеті Alldocube T10M теж металевий торець. Це вам, звичайно, не iPhone 4, але китайці явно надихалися ним. І вийшло класно, планшет береш до рук і реально закохуєшся. Навіть через якийсь час варто вийняти з чохла і — до біса крута річ!
Я не одразу знайшов динаміки. Дивні почуття, крутив у руках планшет, оглядав з усіх боків, ніяк не міг їх знайти. Виявляється, на нижньому торці є дві ледь помітні прорізи. Якщо планшет не ваш, ви вмрете, так не дізнавшись, звідки лунає звук. Гучність у них хороша, не знаю, як у галасливій обстановці, а у приміщенні фільм подивитися вистачить з головою. Незважаючи на те, що вони в нижньому торці, прикрити їх хрін вийде, тому що розташовані вони в невеличкому жолобку.
Планшет у руці виглядає маленьким. Відчуття, що дюймів 9, або 8. Цей ефект посилюється через екран. У нього дійсно висока роздільна здатність (більше, ніж Full HD), тому всі елементи виглядають дещо дрібнувато. Крім того, планшет дуже тонкий. За вагою планшет середній. Не дуже легкий, але й не важкий. Бували і 7-дюймові красені з подібною вагою.
У мене було достатньо часу, щоб оглянути планшет з усіх боків, і він захоплював мене щоразу. Деякі речі вміють це робити, деякі – ні. Мій телефон, який коштував навіть трохи дорожче, цього не вміє. А телефон дружини, на порядок дешевший – вміє. Але у Alldo Cube T10M зовнішність – це сильна сторона. Купуйте його собі – і він радуватиме ваш погляд щоразу, або сміливо купуйте його на подарунок – емоції забезпечені.
Залізо
Коли я замовляв цей планшет, найбільше я боявся, що його характеристики фіктивні. Почитайте корисну статтю щодо цього, якщо ще не зробили цього. Тому друге, що я зробив після запуску планшета – встановив багато синтетичних тестів, або бенчмарків. Друге, тому що першим було скидання до заводських налаштувань, щоб видалити можливі попередньо встановлені програми та контент. Щоправда, встановлені програми нікуди не поділися, вони зашиті у прошивку і видалити їх можна тільки з root-доступом. Добре, що сучасний Android дозволяє принаймні вимкнути їх.
Дослідивши продуктивність у бою, можу доповісти, що характеристики чесні. У ньому дійсно 2 Гб оперативної пам’яті, 8 ядер у процесорі та Android 6.0. І це чудово. Єдине «але» — процесор, звичайно, слабенький. А враховуючи високу роздільну здатність дисплея, пристрій виходить зовсім не ігровий — вбудований чіп Mali 720 зможе порадувати лише простенькими 3D-іграми. На жаль, у цій ціновій категорії на більше розраховувати не доводиться.
Продуктивність у додатках та інтерфейсі гідна – 2 Гб ОЗУ явно пішли на користь. Загалом рівень продуктивності можна оцінити за результатами синтетичних тестів. Процесорні ядра А53 у МТК вийшли відносно слабкими, зате разом вони дають непоганий показник. Окрім вимогливих ігор особисто мені цієї продуктивності вистачає з головою. Браузер працює швидко, в інтерфейсі гальм немає, важкі програми йдуть добре. Єдине – наворочені ігри підуть у кращому випадку на середніх налаштуваннях.
Екран, дійсно, має дуже пристойну роздільну здатність. Звичайно, якщо, читаючи текст, тримати планшет близько до обличчя — розгледіти пікселі можна, але, порівняно з конкурентами, він на голову кращий. А фільми дивитись взагалі одне задоволення – картинка дуже чітка. Правда, матриця, хоч і IPS, але дешева, і, якщо дивитися під кутом, картинку хоч і видно, але вицвітає вона відчутно. Те саме стосується і видимості під сонячним промінням – якщо дивитися перпендикулярно – видимість дуже хороша навіть під прямими променями, але варто відхилитися – і ви вже нічого не побачите. На фотографіях це не дуже добре видно, але, якщо дивитися перпендикулярно, хороша читаність навіть під прямими променями.
Але ось із чим у планшеті справді все погано, так це камери. Відверто кажучи, про камеру в будь-якому планшеті зазвичай нічого хорошого говорити не виходить, і камера T10M не виняток, даремно, що 8 Мп та зі спалахом. Більше того, я марно намагався у сонячний день сфотографувати квіти на вулиці і ось що з цього вийшло. Після чого я зупинився на думці, що краще б у ньому камери зовсім не було, а цінник був на $10 менше.
Фронтальна камера також зірок з неба не хапає, але без неї точно ніяк, інколи треба відеозв’язок чи дитині у Snapchat побавитись.
Батарея у планшеті гідна. Робочий день вона витримує, у мене зазвичай він жив від півтора до трьох днів залежно від кількості ігор. Останні, до речі, розряджають його досить ефективно, але від цього нікуди не подітися. Час повної зарядки становить близько трьох годин, що дуже непогано.
Доповнення через 5 років: Як виявилося, батарея у планшеті просто супер. Цей планшет використовувався майже всі 5 років фактично по циклу повної зарядки-розрядки кожен день. Щонайменше тричі він мандрував з нами навіть на море. На даний момент це близько 1830 повних циклів. І вона все ще в строю! Так, вона вже не може витримати повний день, під сильним навантаженням чи у несприятливому температурному режимі вона не тягне і планшет виключається, але на ньому все ще працюють ігри, дивляться Youtube і фільми з пам’яті. Вона не роздулась, не потекла і в цілому ще в строю. Знімаю капелюх.
Софт
З коробки планшет працює на Android 6.0. Це чудово, тому що в Marshmallow з’явилися інструменти, що дозволяють жорстко регулювати активність додатків, що актуально за такої великої кількості підозрілого софту. А оскільки це китайський планшет із процесором від МТК, то ймовірність того, що його оновлюватимуть, дуже невелика, а значить, добре, що в нього вже є актуальна синиця в руках.
До речі, у планшеті є можливість отримувати оновлення з безпроводу (OTA), але в моєму випадку встановлена прошивка від 5 грудня 2016 року, і він каже, що нічого нового немає. Я не знаю, чи будуть у нього поновлення взагалі, тому що модель зовсім нова. Але той факт, що з грудня (коли модель була випущена) Alldocube не захотіла нічого покращити або виправити, говорить про те, що оновлення будуть як максимум рідкістю.
Оновлення з майбутнього: його так ніколи і не оновили жодного разу.
Android практично голий, хоч і обладнаний Play Маркетом, всупереч того, що ніби не повинен був. Та ще й стоїть китайський YouTube. Це не заважає поставити нормальний клієнт зі Маркету, але китайський живе своїм життям, навіть якісь повідомлення у шторку кидає. А видалити його без рут-прав не можна. Добре, хоч Android дозволяє його «вбити», але якщо ви заведете другого користувача планшета, або зробите скидання – він знову «воскресне».
Так, доречі. Вбудований браузер при першому запуску попросив, крім іншого, дозвіл на доступ до мікрофона, контактів та відеокамери (!). Це ті речі, які 100% браузеру не потрібні, тому, слава Android 6.0, це все можна заблокувати легким тичком пальця. Залишившись без привілеїв, рідний браузер образився і не захотів запускатись зовсім. Зате Google Chrome, скачаний з Плей Маркета, працює чудово без таких крутих привілеїв, тому будьте уважні, щось тут не чисто.
Будьте уважні, при перевірці свіжопридбаного планшета антивірусом DrWeb було виявлено кілька шкідників. Я не знаю, хто їх записав — сам виробник, або продавець (який Alldocube Official Store, бада бумс-с-с-с), але вони є. Один із них – це той самий псевдоклієнт Youtube, а другий – шпигун. Обидва системні програми, які не видаляються без root-прав. Потрібно знайти час та пошукати оригінальну прошивку чи рут-права до цієї моделі.
Підсумок
Якщо підвести все під єдиний знаменник, то Cube T10M можна охарактеризувати як хорошого китайця. Це, звичайно, ще не рівень Xiaomi, але вже безумовно краще, ніж загалом по ринку. Традиційно, китайці спробували заощадити на речах, які непомітні при першому знайомстві, і витратили максимум зусиль на те, що помітно здалеку. Корпус, дизайн, виготовлення – просто супер. Технічні характеристики в цілому також дуже хороші, тим більше, для своєї ціни. Хотілося б процесор потужніший та дисплей насиченіший, але, давайте подивимося правді в очі, за свої $160 ми отримуємо 8-ядерний 64-бітний MTK та IPS дисплей з роздільною здатністю 1920*1200, і я вважаю, що це гарна угода. Є пропозиції дешевше, але вони не мають одночасно всіх плюсів T10M.
Є питання до софту, але сучасний Android дозволяє вирішити їх навіть без root-прав, головне, щоб ви знали, що потрібно зробити. Або знайшли того, хто знає. А те, що він із коробки має версію Marshmallow, це взагалі безперечний плюс. У нас у країні новіше поки що не пропонують навіть А-бренди.
160 доларів – це не відноситься до категорії «купити планшет у Китаї за копійки, який не шкода розбити». Це швидше вибір тих, хто хоче купити собі якісну річ і готовий на неї витратитися, але з сьогоднішнім курсом вітчизняний роздріб може запропонувати тільки моделі з 1 Гб оперативної пам’яті та HD-екраном. Їм я раджу купити T10M, він за співвідношенням ціна-якість краща. І якість у нього хороша, можете не боятися. А його зовнішній вигляд – ви закохаєтеся.