Ця стаття – вільне викладення інтерв’ю, опублікованого на сайті гарвардського університету.
Кнопка Пуск є одним з найвпізнаваніших атрибутів сучасного комп’ютера. Вона вперше з’явилася у Windows 95 і цьогоріч святкує своє 30-річчя. За цей час Пуск мав такий значний вплив, що перекочував з Windows у де-які інші операційні системи, як-то Linux (KDE), OS/2, тощо. Про те, хто і як її вигадав, і піде далі мова.
Як було раніше
Перші три версії Windows геть не мали ніяких звичних сьогодні елементів керування, лише Робочий стіл з іконкою доступу до програм. Якщо виникала потреба тимчасово переключитися в іншу програму, кожне вікно справа мало стрілочку вниз, яка згортала вікно. Але так як ніяких панелей ні вгорі, ні знизу не було, то програма згорталася в додаткову іконку внизу Робочого стола.
У Windows 3.0 цей механізм переробили, тепер «згортаючись» застосунки геть зникали з-перед очей, а для доступу до них з’явився окремий Task Manager, який дозволяв переключатися чи закривати їх. Втім, більшість користувачів і гадки не мали про його існування, тому просто запускали нові застосунки, допоки система не починала сильно гальмувати, після чого просто перезапускали комп’ютер.
Для запуску ж програм використовувалася окрема іконка на Робочому столі. На перших графічних ОС від Apple було зроблено так само.
Історія створення

Наприкінці 1992 року Microsoft найняла аспіранта Гарвардського університету Даніеля П. Орана. Перед цим Даніель працював над вивченням поведінки мавп, зокрема розробив пристрій для навчання мавп словам. Цей досвід зацікавив Microsoft. Не в плані навчити мавп користуватися Windows, а щоб зробити інтерфейс більш інтуїтивним для пересічної людини, яка не навчалася роботі за комп’ютером в університеті.
Оран до цього користувався Mac від Apple, і спершу він щохвилини питав у колег, як зробити якісь базові речі, що викликало у них щирий подив, як його такого взяли працювати в Microsoft. Але зрештою це дозволило йому помітити проблемні місця, до яких адаптувалися постійні користувачі.
Першим завданням Орана була розробка інтерфейсу налаштувань системи. Над системним інтерфейсом працювати не потребувалося, планувалося, що інтерфейс системи пізніше буде запозичено з проекту Cairo (операційна система, що розроблялася з 1991 по 1996 роки, але була скасована і ніколи не була випущена). З проекту Cairo було перенесено сірий тривимірний стиль, натхненний комп’ютерами NeXT, але принцип навігації в системі потребував покращення.

В цей час Microsoft побудувала кімнати для роботи з фокус-групами. Кімнати мали напівпрозоре дзеркало і відеокамери. Запрошеним людям давалось певне завдання і спостерігали, яким чином і як швидко людина його виконає.
Під час одного з таких досліджень, вивчалася зручність серед фокус-групи людей, які добре володіли ПК з текстовим інтерфейсом. Це була важлива ніша, адже компанія в першу чергу орієнтувалася на переведення на Windows користувачів DOS. Крім Орана спостерігачем виступив один з розробників оболонки Windows. Піддослідний мав запустити на Windows 3.1 текстовий редактор Microsoft Write. На цю задачу він витратив близько 20 хвилин.
Розробник сердито заявив, що їм потрібні розумніші клієнти, тому що цей хлопець певно дебіл. Але вони відкрили його досьє і виявили, що хлопець працює інженером силових установок в компанії Boeing. Це був буквально вчений-ракетник! І він не зміг зрозуміти Windows. Тоді вони погодились зробити Windows зрозумілою принаймні для вчених-ракетників.
Першою ідеєю Орана була концепція вкладок, по яким були розсортовані потрібні дії. Як концепція, оболонка ClearView була логічною і простою, але на ділі вона виявилася не набагато простішою для користувачів, натомість не такою чепурною і громіздкою. Тоді і з’явилась ідея сховати дії в меню.

Основну роботу над концептом Даніель виконав у червні 1993 року. Пізніше в тому ж році він лише трохи вдосконалив його, додавши трей з годинником. Концепція дизайну системи малювалася в графічному редакторі, а от окремі інтерактивні елементи створювалися як і звичайні програми в VisualBasic. Саме тому для головних елементів керування використовувалися ті ж самі елементи, що були доступні в будь-якій іншій програмі – панель, кнопки і випадаючі меню.
Тож ідея полягала в тому, щоб зібрати усі можливі дії користувача в одному глобальному меню, щоб користувачі не заплутались. Спочатку ця кнопка мала назву System, але в тестах швидко виявилося, що користувачі боялися клікати по кнопці з такою серйозною назвою, щоб ненароком чогось не накоїти. Тож кнопку перейменували на всім знайомий Пуск. Фактично Оран створив інтерфейс Windows по типу інтерактивних туторіалів – щоб почати натисни єдину кнопку Старт.
Панель завдань була покликана візуально продемонструвати запущені програми. Використовуючи стандартні програмні компоненти, Даніель використав натиснуту кнопку для демонстрації активної програми і ненатиснуту – для неактивної. Ця концепція так і пішла в реліз.
Панель з кнопкою Пуск розроблялася в положенні вгорі екрана. Так само, як панель меню в програмах знаходиться вгорі будь-якого вікна. Логічно ж, коли меню «випадає» згори вниз. Але зрештою Microsoft вирішила перенести їх вниз екрана, щоб уникнути звинувачень в плагіаті інтерфейсу MacOS. Втім компанія дозволила змінювати положення панелі на розсуд користувача, тож сам Оран на своєму ПК розташовував її вгорі.

Коли Даніель Оран залишив у 1994 році Microsoft, він навіть не знав, чи використає компанія результат його роботи у кінцевому продукті. Але це сталося у Windows 95. Тоді він навіть уявити не міг, що мільярди людей натискатимуть Пуск навіть через десятки років.
Спадщина
Втім, зараз Даніель скептично відноситься до свого вкладу. На його думку інтерфейс з кнопкою Пуск розроблявся щоб вирішити конкретні завдання, які були у людей в 1993 році. Нинішнє покоління користувачів народилося за існування комп’ютерів і мобільних телефонів, вони не заплутаються якщо кнопка буде не одна, вони не бояться натискати слово «система». Спробу переосмислити Пуск в Windows 8 Оран сприймає позитивно, тому що хоч вона і виявилася невдалою, але все ж це було намагання створити щось принципово нове. Хоча вірогідно саме травмуючий досвід Windows 8 викликав посилене бажання Microsoft триматися перевірених технологій і не рубати з плеча. Зрештою Пуск не можна назвати поганим, він сумлінно виконує свою функцію для багатьох поколінь користувачів, дарма що розміняв четвертий десяток років.