Як відомо, сучасні телефони набагато потужніші, ніж комп’ютер, що керував висадкою людей на Місяці. Зараз їх потужність дозволяє запускати професійні програми і дуже мальовничі ігри. А тепер прийшов час запускати в емуляторі Windows-програми і ігри. Android надає найкращі можливості емуляції сторонніх ОС, тож шкода цим не скористатися.
Сучасний телефон це практично повноцінний комп’ютер в кишені. Так чому б не спробувати робити серйозні комп’ютерні речі на ньому? Тим паче, що Android надає широкі можливості для цього. Давайте спробуємо встановити емулятор і запустити ігри і застосунки, створені для Windows.
Завантажте apk Winlator з GitHub і встановіть. Ігри можна брати звідки завгодно: завантажити з GOG.com, чи дістати з вашої старої колекції, однак навряд чи у вас вийде використати гру з вашого CD/DVD-диска, тому що зазвичай вони мають захист від копіювання на кшталт мерзенної Denuvo. Завантажте гру на внутрішню пам’ять смартфона у теку Downloads.
В якості пристрою згодиться будь-який телефон чи планшет на Android, чим потужніший, тим краще. Дуже бажано, щоб в якості процесора був чип Snapdragon, тому що для їх графіки Adreno є продуктивні драйвери Turnip. Чипи Mediatek і Exynos будуть показувати набагато гіршу продуктивність, я вже мовчу про всілякі Unisoc, які і без емуляції з іграми не дружать. Оперативної пам’яті краще мати принаймні 6 Гб і кілька десятків гігабайт вільної внутрішньої, але все залежатиме від того, наскільки великі і вимогливі ігри ви захочете запустити.
Налаштування Winlator
Winlator спочатку доведеться налаштувати. У головному меню програми (витягується зліва) є 4 розділи і вікно About. Першим нас цікавить розділ Container. Container це пресети налаштувань, для кожної гри можна створити свої налаштування. Давайте створимо перший контейнер, натиснувши «+».
Зверніть увагу на драйвер. Якщо у вас пристрій з графічним ядром Adreno (процесори Snapdragon), то обирайте Turnip, інакше – VirGL. Роздільну здатність екрану на перший раз можна не змінювати, потім підберемо найближче значення, яке підтримуватиме конкретна гра. Справа в тому, що багато ігор до 2010 року могли відображатися лише на «квадратних» моніторах з співвідношенням 3:4. Сучасні ж телефони і планшети мають ультраширокоформатне співвідношення сторін, яке підтримують лише нові ігри. Тому план дій наступний: коли встановимо конкретну гру, зайдемо в її налаштування і знайдемо найближчі до реальної роздільної здатності смартфона налаштування екрану, після чого повернемося в налаштування контейнера і виставимо це значення.
DX Wrapper: WineD3D має найкращу сумісність, але якась гра може краще йти на іншому обробнику, тож пізніше можна буде пробувати методом тику підбирати щось інше.
DXVK зазвичай показує кращу продуктивність на DirectX 9 – 11 іграх.
VKD3D краще підійде для сучасних ігор, які розробляються вже для API Vulcan.
CNC DDraw варіант для не тривимірних ігор, а, як видно з назви, ігор типу Command And Conquer.
Випадаючі списки Box86 Preset та Box64 Preset вам доведеться підбирати під кожну гру. Багато ігор вдається запустити на налаштуваннях Performance, але такі ігри як Crysis чи Dead Space намертво зависають на екрані завантаження, тож доводиться виставляти Compatibility.
Кількість ядер і пам’яті краще виділяти по-більше, наскільки це можливо. Якщо пам’яті буде недостатньо, кількість fps сильно знизиться.
Після внесення змін не забудьте натиснути кнопку з галочкою справа внизу.
Додавання ігор в Winlator
Скопіюйте усі файли гри у внутрішню пам’ять смартфона в теку Downloads. Запустіть Winlator. У розділі Containers біля потрібного пресету натисніть трикутник «Запустити».
Відкриється середовище, яке імітуватиме звичний робочий стіл Windows з відкритим файловим менеджером. Заходимо у диск D: і шукаємо нашу папку або файл гри.
Є два варіанта. Якщо у нас вже розпакована гра, знайдіть виконуваний файл, що запускає гру. Він має розширення .exe і зазвичай називається або так само, як гра, або містить в назві слово «Launcher». Клікайте на ньому правою кнопкою миші (якщо ви не під’єднували мишку, то використовуйте жест з MacOS – тап двома пальцями одночасно) і в контекстному меню обирайте «Create Shortcut».
Якщо у нас інсталяйційний файл гри, запускаємо його і встановлюємо точно так само, як ми це робимо у Windows. Має з’явитися значок на Робочому столі. Якщо програма встановилася, але значок не з’явився, то зайдіть в меню, схоже на Пуск, далі Programs і клікайте правою кнопкою на значок вашої програми, Create Shortcut.
Коли значок гри з’явився на «Робочому столі», гру можна пробувати запускати, для цього закрийте вікно файлового провідника, «Робочий стіл» закриється, перейдіть в розділ Shortcuts і запустіть вашу гру.
Сучасні версії Android чудово працюють з дротовими і бездротовими геймпадами, клавіатурами і мишками. Якщо у вас таких немає, то можна вивести над зображенням сенсорні елементи керування. Вони знаходяться у розділі «Input Controls». Там навіть є вже налаштовані лейаути для ігор типу RST, імітація розкладки геймпаду, чи шаблон на 12 кнопок, які можна налаштувати.
Цікаво, що кнопки фізичного геймпаду можна переназначити, запустивши прямо в Winlator спеціальну програму, наприклад «Key Remapper».
Якщо ваша гра повинна відображати кирилицю, але виводиться тарабарщина, це можна виправити. В налаштуваннях контейнера знайдіть вкладку «Environment Variables» і в самому низу натисніть кнопку Add. Створіть поле LC_ALL зі значенням uk_UA.UTF-8. Якщо треба, щоб гра виводила англійську – en_US.UTF-8, російську ru_RU.UTF-8 і т.д. Якщо треба якась рідкісна мова – нагугліть її в документації для Wine.
Winlator може запускати не лише ігри, а й інші Windows-програми, але деякі мають проблеми сумісності.
Якщо ваш телефон чи планшет здатний ще й виводити зображення через Type-C DP, то його можна перетворити на справжній комп’ютер!
Насолоджуйтесь вашим портативним комп’ютером!