Після того, як Росія напала на Україну і почала чинити відверто терористичні дії до мирного населення, у них було заблоковано роботу будь-яких не підконтрольних владі ЗМІ. Навіть Instagram та Facebook були визнані екстремістськими організаціями (не жарт), на відміну від Талібану, з яким тепер Москва веде діалог офіційно.

1 березня з’явилась інформація, що блокування загрожує і Вікіпедії, хоч цільова категорія провладних російських ЗМІ і не користуються такими речами як онлайн-енциклопедії. Тому багато росіян почали хутко робити локальні копії усіх даних з неї.

Тільки за першу половину березня російський розділ Вікіпедії завантажили 105 889 разів, це на 4000% більше, порівняно з першим півріччям.

За словами Стефана Койле-Матіллона, що очолює сервіс для створення локальних копій сайтів Kiwix, серед усіх користувачів у світі, російські завантаження становлять 42% трафіку у сервісі. У 2021 році відсоток російських завантажень становив 2%. Щось подібне вони спостерігали у 2017 році, коли Туреччина блокувала Вікіпедію, але зараз рівень навантаження неспівставний.

Вікіпедія постійно робить публічними дампи своєї бази, а Kiwix стискає їх до архіву. База англомовної Вікіпедії займає близько 87 Гб з зображеннями і 47 Гб без. Російський сегмент суттєво менший, бо містить 1,8млн сторінок проти 6,4млн у англійському сегменті.

Від Youstas

Залишити відповідь