Історія браузера Internet Explorer, схоже, завершилася. Цей процес почався ще у 2015 році, коли вийшов Microsoft Edge, але з 15 червня 2022 року Microsoft припиняє підтримку браузера повністю. Більше не буде виходити навіть оновлень безпеки для нього, при його запуску буде перенаправлення на Edge, а в найближчих оновленнях Windows його буде видалено так само, як із системи видалявся Adobe Flash.

Користувачам, яким необхідний саме цей браузер (для застарілих сайтів, наприклад, інтерфейсу керування деякими веб-камерами), можна буде скористатися режимом сумісності у браузері Edge.

Як це було

Браузер Mosaic, який став основою для багатьох сучасних браузерів і вплинув на розвиток мережі інтернет. Зображення з сайту https://www.webdesignmuseum.org/

Internet Explorer (для своїх – просто IE) вперше з’явився у 1995 році окремо від Windows 95. На той момент цю нішу активно завойовувала компанія Netscape, а Microsoft не мала ресурсів і часу на розробку власного браузера з нуля. Тому вони просто ліцензували у компанії Spyglass код проривного на той час браузера Mosaic. Spyglass ліцензувала браузер багатьом корпораціям, що випускали його як у незмінному вигляді, так і з власними змінами під іншими брендами. Але браузери на той час були платними, сам Spyglass Mosaic можна було використовувати 30 днів, після того треба було заплатити. Microsoft отримала код на умовах фіксованих щоквартальних виплат плюс відсотку від продаж, але зрештою випустила Internet Explorer безкоштовно. Тому Spyglass отримала лише фіксовані квартальні виплати, що становило незначну суму від подібних контрактів. У 1997 році Spyglass почала погрожувати Microsoft судом, і Microsoft погодилася виплатити $8 млн. Робота над браузером Mosaic була припинена у цьому ж році, так як вже на той час він не міг витримати конкуренції з Netscape Navigator і IE.

Браузер Netscape, що був заснований бувшими розробниками Mosaic. Маскот ящірки символізував, що Netscape з’їсть Mosaic. Але подолавши Mosaic, дуже скоро був витіснений IE, після чого на його кодах було створено браузер Firefox. Зображення з сайту https://www.webdesignmuseum.org/
Ось так все починалось. Internet Explorer 1 на основі Mosaic. Зображення з сайту https://www.webdesignmuseum.org/

Друга версія IE, хоч і базувалась повністю на коді Mosaic, була покращена програмістами Microsoft підтримкою JavaScript, SSL та ін.

Після другої версії Microsoft найняла розробників Spyglass Mosaic, і в подальшому почала сама контролювати код браузера. Хоча спадковість від Mosaic вказувалась аж до Internet Explorer 7, що вийшов у 2006 році, через 6 років після того, як сама Spyglass була придбана іншою компанією і припинила існування.

Починаючи з четвертої версії IE, почали тісно інтегрувати у Windows і це стало ключовим моментом у перемозі у першій так званій «Війні браузерів», так як людям не треба було щось додатково купувати і завантажувати (а на той момент це було складніше, ніж зараз). Для цього Microsoft вперше виділила окремо двигун браузера Trident і його інтерфейс. Двигун можна було інтегрувати у будь-яку сторонню програму для відображення веб-елементів, що активно і робилось, і також внесло свою долю у популярність браузера.

Internet Explorer 5. Зображення з сайту https://www.webdesignmuseum.org/

У 2004 році Internet Explorer досягнув свого піку і зайняв долю 95%, призвівши основного конкурента Netscape Navigator до ліквідації. Перед припиненням існування Netscape код основних сервісів передав в Mozilla Opensource, де з них народився Firefox і Thunderbird.

Internet Explorer 6 став найбільшим успіхом і прокляттям Microsoft. Саме на його вік випала перемога над іншими браузерами і тотальне домінування на ринку. Але, якщо до цього нові версії браузера випускалися раз у рік-два, то між IE 6 і IE 7 пройшло понад 5 років! Більше того, так як суперуспішна Windows XP мала дуже тісну інтеграцію браузера, то навіть через 10 років після її виходу у світі працювали мільйони комп’ютерів з IE 6. Це сильно гальмувало мережу інтернет, що бурхливо розвивалася, більше того, баги також не виправлялися роками. Тому сайти, створені під Internet Explorer, виглядали неправильно у інших браузерах. І з цим доводилось рахуватися, зважаючи на популярність браузера. Надалі це позначилося і на Microsoft, якій крім репутаційних втрат довелося в подальшому робити так званий «Режим сумісності», який працював так само неправильно, як IE6, і дозволяв нормально відображати сайти, зверстані для цього браузера.

Зрештою, ця ситуація призвела до переломного моменту, коли сайти, що розраховували на нормальну складну роботу, почали самі пропонувати завантажити сторонній браузер. І через якийсь час IE став асоціюватися з системною програмою для завантаження браузерів. Також за цей час інші браузери стали поширюватися безкоштовно, заробляючи на інших механізмах. А Європейська комісія після тривалого судового процесу зобов’язала Microsoft зменшити інтеграцію браузера і плеєра з ОС.

Internet Explorer 7. Microsoft довелося наздоганяти конкурентів, наприклад впроваджувати вкладки. Зображення з сайту https://www.webdesignmuseum.org/

Наступним ключовим моментом став випуск браузера Chrome пошуковим гігантом Google у 2008 році. На той момент Microsoft мала IE 7, який не тільки не почав працювати з новим інтерактивним вмістом, а й до тих пір відображав сайти неправильно, всупереч рекомендаціям w3c.

З цього часу Internet Explorer втрачав долю дуже швидко. Останньою версією браузера стала одинадцята, випущена у 2013 році. І, хоча спочатку браузер Microsoft Edge базувався на двигуні EdgeHTML, що є форком двигуна IE Trident, і можна було сказати, що Edge є ребрендингом IE, у 2019 році Edge перейшов на двигун Chromium, повністю відмовившись від спадкоємності з IE.

Еволюція привела до того, що наразі жодна комерційна компанія не контролює у повній мірі двигуни браузерів. WebKit, Blink, Gueko – код основних браузерних двигунів відкритий і спільноти постійно вносять в них зміни, що відповідають еволюції інтернету. А приватні компанії лише додають власні інтерфейси і сервіси. Останні закриті двигуни належали Microsoft (Trident) і Opera (Presto) і їх розвиток припинився у 2013 році.

Від Youstas

Залишити відповідь