Всі ми звикли до того, що кожне нове покоління техніки краще, ніж попереднє. Процесори потужніші, пам’ять об’ємніші. Магії в цьому немає, кожні кілька років виробники зменшують розміри основних елементів, за рахунок чого на такому самому просторі і з тим самим енергоспоживанням можна розмістити більше блоків.

Що стосується відеокартами ми стали заручниками дивної ситуації. Ні nVidia, ні AMD не мають власні заводи з виробництва процесорів. Вони їх тільки проектують та віддають замовлення на відповідний завод. Проблема в тому, що останні роки такі заводи займаються іншими замовленнями.

Останні п’ять років у світі спостерігається небувалий бум розумних смартфонів, для виготовлення яких потрібні продуктивні процесори. За виготовлення таких процесорів добре платять, а головне їх простіше робити, т.к. вони розраховані на менше навантаження та енергоспоживання. Тому ні nVidia, ні AMD вже два роки не можуть замовити виготовлення більш сучасних чіпів. А якщо розмір транзистора неможливо зменшити – неможливо і звільнити місце для більшої кількості.

У середньому, компанії зменшують техпроцес один раз на два роки. Але вже 4 роки що nVidia, що AMD змушені виробляти свої графічні чіпи по 28-нм техпроцесу. AMD вже зовсім перестала вдосконалювати свої чіпи, вносячи лише косметичні зміни та просуваючи все те саме під новими назвами. А ось nVidia надриває жили в цій пастці. Останнє покоління Maxwell про це чудово свідчить. Щоб звільнити місце в чіпі, nVidia пустила під ніж блоки, що рідко використовуються. За рахунок цього вдалося знизити енергоспоживання та отримати ще якийсь приріст продуктивності, але довелося поплатитись математичними здібностями відеоадаптерів.

Тепер чутки говорять про те, що компанія таки знайшла вихід із ситуації. З’явилася інформація, що nVidia домовилася з компанією Samsung про виробництво наступного покоління відеочіпів за 14-нм техпроцесом. Це дозволить розмістити вдвічі більше обчислювальних блоків або отримати істотне зниження енергоспоживання, без шкоди продуктивності. Наприклад, можна буде випускати відеокарти середнього сегмента без активного охолодження.

Щоправда, джерело повідомляє, що nVidia підписала невеликий контракт лише на пару мільйонів доларів, що свідчить швидше про випробування можливостей. Але якщо угода виявиться успішною, дні AMD на ринку відеоадаптерів будуть пораховані. Як можливий варіант – йдеться про замовлення чіпів Tegra. Втім, якщо TSMC продовжить гальмувати розвиток компанії, це все одно може призвести до укладання повноцінного контракту із Samsung або Globalfoundries, наприклад.

Джерело

Від Youstas

Залишити відповідь