Все у світі відносно. Ще зовсім недавно Шварценеггер носив на плечі стовбур свіжоспиляного дерева, а сьогодні рядовий комп’ютерник кисло дивиться на зарядний пристрій, серйозно роздумуючи, брати ці баластні 500 грамів, або ну його. Новомодні ультрабуки, які самі важать кіло, а від батареї працюють весь робочий день, взагалі прийнято носити, як є. Потім увечері разом із телефоном на зарядку ставляться.

І, якщо про людину говорити не доводиться, – комфорт є комфорт, то з погляду ноутбука питання не таке тривіальне. Чи варто носити зарядний пристрій усюди, або й так зійде?

Спочатку занудна теорія. У сучасних ноутбуках (ультрабуках, нетбуках, планшетах, телефонах, годинниках, браслетах, автореєстраторах …) використовуються літій-іонні батареї. Вони не мають ефекту пам’яті, але бояться морозів. І є у них ще кілька цікавих властивостей, які не такі знамениті, але все одно важливі.

Перше: акумулятори старіють. Ви використовуєте їх чи ні – вони старіють. Тобто якщо ви купите запасну батарею «на чорний день» і дістанете її з тумбочки через 4 роки, то вона не дасть вам 100% ємності. Якийсь відсоток зіпсується сам собою.

Друге: акумулятори мають запас циклів зарядки-розрядки. Це як із RW-компакт-дисками або вінчестером. Якщо ганяти його і в хвіст, і в гриву, він запас швидко вичерпає і віддасть душу своєму електронному богу.

І третє. Батарея складається із осередків. Поки осередок не розряджений в 0, він не заряджатиметься. Тобто. Власне, якщо трохи попрацювали від батареї, зарядяться тільки ті осередки, які встигли «сісти» повністю. І ось тут є ключова розбіжність, на ґрунті якої розгорнулися всі подальші події.

Є у мене друг, який стверджує, що якщо батарею завжди трохи розряджати (не в 0%), потім заряджати і знову розряджати не повністю – в батареї накопичиться багато осередків, які заряджені не повністю. І за фактичної ємності в 100% і повному заряді така батарея протримає заряд у рази менше. Тому батарею потрібно використовувати лише з повним циклом заряджання-розрядження. Так само, як мобільні ентузіасти в нульових «розганяли» ємність свіжих телефонних батарей.

Моя тактика була дещо іншою. Я враховував лише кількість закладених циклів повної зарядки-розрядки, які там є в батареї, і мене зовсім не хитали турботи осередків. Нехай цим займається мікроконтролер самої батареї.

І тепер практика. Суперечка така, що визначити, який метод більш правильний і людяний щодо батареї, використовуючи тільки теорію, складно. Забагато факторів. Але ненавмисно так вийшло, що ми практично одночасно купили практично однакові ноутбуки. Лише трохи відрізняються потужністю, але щодо системи живлення – практично близнюки.

Обидва ноутбуки Acer Aspire E1. Обидва куплені у 2012 році. Обидва ноутбуки мають 6-осередкову батарею виробництва LG на 4400 мАг. Більше того, обидва акумулятори виготовлені у травні 2012 року. На момент початку експлуатації обидві батареї мали 100% ємність, очевидно.

Отже, 2 однакові ноутбуки, півроку постійного використання та два абсолютно різні підходи до використання. Ідеальні умови, щоб підтвердити теорію практики. І AIDA64 як рефері.

Підсумкові результати перевершили мої очікування. Мій ноутбук, який при першій нагоді був підключений до розетки, навіть через рік активного використання вказує 0% зносу батареї, тобто. 100% ємність. Другий ноутбук із такою ж батареєю показав 11% зносу. Це за півроку використання в режимі повна зарядка-повна розрядка кожного дня.

Далі розрив продовжив збільшуватися, щоправда, обидва ноутбуки почали використовувати за іншим сценарієм, тобто. чистота експерименту порушилася, тож річних та дворічних підсумків не буде. Але різниця все одно цілком помітна.

У підбиття підсумків можна сказати, що якщо ви збираєтеся користуватися ноутбуком рік-два, то можна сміливо ходити без зарядного пристрою. Різниця в тривалості життя буде помітною, але не критичною. Ось тільки ми живемо під час, коли комп’ютерна техніка загалом та ноутбуки зокрема стали жити довше. Тепер рідше потрібно купувати новий комп’ютер, тому що новий NFS гальмує. Тепер середній за ціною ноутбук не шкодить нервовій системі власника. І слід припустити, що більшість користувачів розраховують проходити зі своїми ноутбуками понад два роки. А тому я радив би носити з собою ЗУ і не зношувати батарею, якщо в тому немає необхідності.

Від Youstas

Залишити відповідь