Логотип з 1993 року по 8 липня 2007

Мобільний зв’язок прийшов в Україну в останньому десятилітті ХХ сторіччя. І хоча це було відносно недавно, бурхливий і драматичний його розвиток привів до того, що зараз вже мало хто пам’ятає, з чого все починалось і як відбувалось. Але тим цікавіше з висоти сучасності пригадати ті події, а можливо і дізнатися щось нове.

Зміст

Важливий історичний контекст
  • Після розпаду Совєцького Союзу на його теренах фактично не було приватної власності, тож для усіх, в тому числі іноземних компаній, відкрились величезні можливості для приватизації. Щоб запобігти тотальному скуповуванню вітчизняних активів іноземцями, в Україні був прийнятий закон, який не дозволяв іноземцям створювати власні підприємства в Україні, вони могли мати лише Спільні Підприємства (СП) з українськими власниками, причому українська сторона повинна була мати не менше 50% + 1 акції СП.Це призвело до того, що іноземці стали шукати будь-які українські компанії, які можна було використовувати як компаньйонів, щоб інвестувати гроші. А щоб іноземці не боялись за свої капіталовкладення, їм зазвичай гарантувались основні керівні посади в таких компаніях.
  • З 1992 по 1996 рік в Україні грошовою одиницею був карбованець. Ця валюта мала дуже високі показники девальвації, тож цінні речі було прийнято рахувати в «умовних одиницях» (доларах). Навіть після введення гривні деякий час оператори рахували тарифи у власних віртуальних балах, які були прив’язані до у.о.. І лише в нульових мобільний зв’язок почали рахувати у гривнях.
  • Український телефонний код +380 було введено 16 квітня 1995 року [Wikipedia]. До того міжнародний код українців залишався, як в Совєцькому Союзі, +7. Вірогідно, СССР дістався одноцифровий телефонний код, тому що він розглядався як сукупність країн і народів. Проте після розпаду більшість країн захотіли порвати з совєцьким минулим і код +7 лишився лише у росії і Казахстану.
  • 14 жовтня 2009 року було змінено код виходу на міжміську лінію. Щоб зателефонувати на номер іншого міста чи мережі, до 14 жовтня використовувалася цифра 8, а після – 0. Через те, що цей 0 в Україні співпадає з закінченням міжнародного телефонного коду України +380, то де-які люди помилково вважають, що міжнародний код України +38, а оператори мають тризначний код 0хх. Насправді, мобільний код двозначний, але при виході на іншу мережу (або міжміський рівень) треба додавати код 0.

Ukrainian Mobile Communications (UMC)

Логотип з 1993 року по 8 липня 2007

Історія сучасного стільникового зв’язку в Україні почалася саме з UMC. Уряд прийняв рішення розвивати мобільний зв’язок централізовано і 11 листопада 1992 року було засновано компанію «Український Мобільний Зв’язок». УМЗ створювався як сумісне підприємство (СП) 3 європейських інвестиційних компаній (данської TDC Tele Danmark, голландської Royal KPN N. V і німецької Deutsche Telekom) і 17 підприємств українського електрозв’язку, які пізніше були об’єднані в Укртелеком. Іноземні власники отримали долі по 16,33%, а на долю українських власників припадав 51% акцій. Уставний фонд UMC становив всього 15 млн. доларів.

Новоствореній компанії надавалось право побудувати мережу в усіх областях України в аналоговому стандарті першого покоління NMT на частоті 450 МГц. Також було введено п’ятирічний мораторій – до 1996 року жодна інша компанія не могла отримати ліцензію на стільниковий зв’язок в Україні. Це сильно загальмувало галузь, і надалі Україна буде відставати на роки від своїх сусідів.

Технічні особливості

Для розуміння контексту: в січні 1992 року у світі була введена в експлуатацію перша комерційна мережа другого покоління цифрового стандарту GSM.

NMT телефони передавали голос через аналоговий радіосигнал, а службову інформацію для роботи термінала – через цифровий канал. Причому, являючи собою звичайну радіохвилю, голос (так само як і в інших аналогових комерційних системах Алтай, IMTS, AMPS, тощо) можна було легко прослухати, маючи пристрій, здатний підбирати частоти. Більше того, на базових станціях була штатна функція «Монітор», яка дозволяла підключитися до будь-якого дзвінка, який вона в цей момент обслуговувала, і прослухати його чи навіть записати. Тому мобільні телефони дуже швидко стали символом слабкої конфіденційності, і люди обґрунтовано боялися обговорювати по «мобілці» приватну інформацію.

Довжина хвилі в 450 МГц дозволяла базовій станції покривати великі території, але ємність мережі була невеликою. Втім, вартість мобільного зв’язку на початку 90-х дозволяла не перейматися цією проблемою.

У січні 1993 року УМЗ відправляє перших 7 співробітників на стажування у Фінляндію до Нокіа, комунікаційне обладнання якої будуть використовувати при побудові мережі.

1 липня 1993 року перший Президент України Л. Кравчук урочисто здійснив перший дзвінок українському послу в Німеччині Івану Пісковому. Цю дату можна вважати днем народження мобільного зв’язку в Україні.

Перший сегмент мережі складався з одного комутатора а також 5 базових станцій в Києві і 1 в Борисполі. Для побудови цього сегменту знадобилося 8,5 млн. доларів інвестицій.

Для абонентів, підключення у 1993 році коштувало 850 доларів, а щомісячна плата 150 доларів. Хвилина вихідного дзвінка коштувала $1, а вхідного – $0,5. Величезний мобільний телефон стандарту NMT коштував 2875 доларів. Але були люди, готові стільки платити, щоб завжди залишатися на зв’язку, тому гроші, шо «крутилися» в цій галузі, і надали їй такий динамічний розвиток.

1994 рік – покриття UMC з’являється в Севастополі, Сімферополі, Харкові, Дніпропетровську, Одесі і Львові.

1995 рік – запуск мережі в Ужгороді, Рівно, Запоріжжі, Миколаєві, Луганську та Херсоні. Кількість абонентів – 14 тисяч.

У 1996 році покриття UMC з’явилося в усіх областях України, загалом в 93 містах і на 4 тисячах км автомобільних доріг. UMC на цей момент вже має 30 тисяч найзаможніших абонентів, що гарно ілюструє реклама того часу – «УМЗ – для тих, хто рішає». Покриттям охоплена територія, де проживає 42% населення країни. Об’єм інвестицій до запуску 2G склав 90 млн. доларів.

У цьому ж 1996 році закінчилась законодавча монополія УМЗ на мобільний зв’язок. Пройшли масові тендери на різні стандарти зв’язку. Тоді ж на конкурсній основі продали 3 ліцензії на цифровий стандарт GSM-900, одну з яких отримала UMC. UMC отримує перший номер в системі нумерації мобільних мереж MNC – 255 01.

1 вересня 1997 року UMC вперше заключає договір міжнародного роумінгу. Роумінг запрацював з російським оператором «Московская сотовая связь» (після об’єднання з «Дельта Телеком» став називатися «Скай Лінк», нині у складі Теле2) та швейцарським Swisscom.

У 1997 році UMC починає будувати мережу 2G стандарту GSM-900, запуск першого сегменту відбувся 17 вересня у Києві. У грудні GSM мережа запрацювала в Одесі.

Слід зазначити, що не існувало телефонів, які працювали і в стандарті NMT і в GSM, тому абоненту треба було наново підключатися в салоні і купувати новий телефон.

1998 рік – в мережі UMC реєструється 100-тисячний абонент.

Логотип Sim-Sim

2 березня 1999 року з’являється Sim-Sim, лінійка передплачених тарифних планів, тоді їх називали за англійським терміном «припейд» (від англійського prepaid). До того існувало лише контрактне підключення. Передплата без заключення договору стає популярною і до кінця року до неї приєднується 58 тисяч нових абонентів. [Expert.com.ua]

Грудень 1999 року, покриття UMC з’являється на станціях київського метро Хрещатик і Майдан Незалежності. Загалом же покриття UMC охопило 200 населених пунктів і 7,5 тисяч км. автомобільних доріг. На цей момент UMC все ще беззаперечний лідер, з 200 тисяч мобільних абонентів України, 186 тисяч – в мережі UMC.

Лютий 2000 – UMC вводить для контрактних абонентів посекундну тарифікацію, але лише після першої хвилини дзвінка. В листопаді посекундна тарифікація запрацює після 30 секунди дзвінка і для усіх абонентів.

У липні 2000 року UMC народила еру мобільного інтернету. Це була технологія CSD, яка дозволяла з’єднуватися зі швидкістю до 9,6 кбіт/сек, а оплата проводилась похвилинно. В інтернет тепер можна було зайти прямо на вулиці!

Жовтень 2000 року, UMC отримує ліцензію на діапазон GSM-1800. Частота 1800 МГц має менший, ніж у 900 МГц, радіус дії від однієї базової станції, натомість дозволяє одночасно обслуговувати суттєво більше абонентів. Фактично це варіант мережі для місць скупчення людей – площ і щільної забудови великих міст.

Листопад 2000 року – UMC запускає GSM мережу в Тернополі. Тепер цифровий зв’язок є в усіх обласних центрах України.

Лютий 2001 року, число абонентів перевищило пів мільйона. Запуск стандарту GSM-1800 у Києві, Одесі і Дніпропетровську, а пізніше і в інших великих містах.

Серпень 2001 року – запуск технології GPRS. Швидкість доступу в мережу тепер могла сягати неймовірних 150 кбіт/сек, оплата проводилась за фактичний об’єм переданих даних, а не за час, також можна було отримувати дзвінки під час серфінгу. [iXBT.com]

Під новий, 2002 рік, UMC вже долає мільйонну позначку.

На початку 00-х стало зрозуміло, що гривня стабільніша за карбованець, тому UMC переводить розрахунки з UMC-юнітів (прив’язаних до долара) на гривні. Також в цей період UMC активно намагається позбавитися амплуа дуже дорогої компанії для «нових руських», в рекламі того часу оператор навіть активно використовує слово «дешевий», якого маркетологи зазвичай намагаються уникати.

Картки поповнення в юнітах і в гривнях
картка поповнення Sim-Sim в юнітахкартка поповнення Sim-Sim в гривнях

Як для зарубіжних інвесторів, так і для Укртелекому УМЗ був лише інвестицією, яку треба було вигідно продати. Світова фінансова криза 1998 року спричинила рецесію, після якої почалися розмови про продаж UMC. Процес продажу компанії почався у 2002 році. Тоді за 198 млн. доларів було продано 57,7% акцій російській МТС (належить компанії АФК «Система» російського олігарха Володимира Євтушенкова) і опціони на викуп решти 42,3%. В першому транші росіяни отримали 25% акцій від Укртелекому, і по 16,3% акцій від Deutsche Telekom і Royal KPN. В наступному році була завершена оплата за 26% акцій Укртелекому та 16,3% акцій TDC TeleDanmark. [ZN.ua]

Карта покриття UMC на 10 червня 2002 року

Станом на грудень 2002 року в мережі вже 1,62 млн. абонентів. Оператор вийшов на показник 50 нових базових станцій за 2 тижні. [Red-forum.com]

07 лютого 2003 року UMC запускає MMS для контрактних абонентів [Webarchive.org]. Березень 2003: кількість безкоштовних вихідних секунд скоротили з 4 до 2. [CNews.ru]

Карта покриття UMC на весну 2003

Липень 2003 року – UMC святкує свій ювілей туром по 7 містах «UMC 10 років. Свято з «Океаном Ельзи»».

Джинс

Логотип Джинс з серпня 2003 року по
Логотип Джинс з серпня 2003 по липень 2007

Влітку 2003 року російський оператор «Мобільні Теле Системи» (МТС) закінчує процес придбання UMC. А вже у серпні на базі мережі UMC стартує перший віртуальний оператор Джинс, на зразок російського Джинс. Новий віртуальний оператор позиціонується, як окрема компанія, дзвінки на нього з мережі UMC тарифікуються, як на іншу мережу. Тизерна реклама говорить про Джинс, як про третього оператора, для імітації конкуренції.

Тизерна реклама перед запуском Джинс

Запуск Джинса запам’ятався відсутністю плати за вхідні, хоча вже 19 вересня це стало законодавчо обов’язковим для всіх. А у лютому 2004 року Джинс скасував термін дії у тарифах “Супер Джинс” – «Термін дії більше не діє!», а пізніше і в усіх інших тарифах. До цього при кожному поповненні рахунку в припейді чи місячному платежі на контракті існував ще і термін дії – навіть якщо гроші на рахунку залишалися, використати їх після закінчення цього терміну було неможливо [Podrobnosti.ua]. На момент запуску Джинс в мережі UMC зареєстровано 2,167 млн. абонентів. [Korrespondent.net]

2003 рік також запам’ятався запуском MMS, WAP і GPRS для передплачених тарифів Sim-Sim і Джинс. У жовтні з’являється послуга UMC-область, в рамках якої працюють знижені тарифи на дзвінки на стаціонарні телефони в межах однієї області.

Кількість абонентів проекту Джинс зростала так стрімко, що у травні 2004 року Джинс було переведено на щойно отриманий номерний код 66. Усі існуючі абоненти були переведені з коду 50 7** **** на 66 7** ****. Тепер віртуальний оператор дійсно виглядав як окрема компанія.

Станом на 31 березня 2004 року у мережі УМЗ нараховувалося 3,85 млн. абонентів.

Карта покриття мережі UMC станом на грудень 2003
Карта покриття UMC станом на весну 2004 року. Оператор стверджує, що кожного дня покриття з’являється у 2 містах

Якщо в 90-х підключення коштувало сотні доларів, на початку 00-х – сотні гривень, то в середині 00-х дійшло до того, що стартові пакети почали роздавати безкоштовно. Абоненти підключалися тисячами, Київстар наступав на п’яти, важливо було за будь-яку ціну приєднати абонента до своєї мережі перш, ніж це зробить конкурент.

Серпень 2004 – UMC повністю покриває київський метрополітен, включаючи прогони між станціями.

З травня по грудень 2004 року UMC послідовно долає позначки 4, 5, 6 і  7 млн. абонентів. 2004 – 2005 роки це період найактивнішого підключення до мобільного зв’язку в Україні. Навантаження на мережу зростає стрімко, у UMC періодичні перебої зв’язку на правому боці Києва в години пік. [Marketing-ua.com]

Грудень 2004 року, UMC запроваджує програму лояльності Sim-Sim «Аладін», де треба накопичувати «перлини» – спеціальні бонусні бали.

19 березня 2005 року – 8 мільйонів абонентів.

15 липня 2005 року в мережі UMC реєструється 10-мільйонний абонент. Компанія проводить з цього приводу пишне святкування – концерт Океану Ельзи, розіграш мільйону безкоштовних хвилин, тощо.

15 жовтня 2005 року – MMS тепер можна надсилати не лише всередині мережі, а і абонентам Київстар. UMC вводить в експлуатацію новий код мережі 95. [Kramatorsk.info] Спочатку цей код використовується виключно для абонентів передплаченої послуги Sim-Sim, а корпоративні клієнти все ще отримують вільні номери коду 50. Але на початку 2006 року закінчується номерна ємність 66 і нові стартові пакети Джинс випускають в діапазоні 95 7** ****, що спричиняє певні проблеми, адже дзвінки з UMC на Джинс і навпаки тарифікуються як на іншу мережу і код 95 плутав абонентів.

За останній місяць 2005 року до UMC під’єднуються рекордні 1 425 000 абонентів.

Лютий 2006 року – запуск послуг «Вам дзвонили» і «Є зв’язок». 1 березня 2006 року Джинс стануть писати, як Jeans. Тоді ж запускають послугу «Передзвони мені». НКРЗІ видає УМЗ новий мобільний код 99, який остання використовує для абонентів Jeans. 31 березня 2006 року було вимкнено мережу NMT-450.

15 лютого 2007 року оператор вводить ще одного віртуального оператора Ecotel, орієнтованого на економних абонентів, які мало спілкуються.

Стартовий пакет Екотел

МТС

Логотип МТС з 9 липня 2007 по 2010 рік

9 липня 2007 року росіяни з великою помпою міняють назву компанії на МТС, змінюючи брендинг по усій країні за одну ніч і рекламуючи заміну абсурдним слоганом «UMC стає МТС, щоб давати більше». В новому російському маркетингу не знаходиться місця для українського Sim-Sim, відтепер його місце займає «МТС Передплата» (позаяк, все ж дякуємо за тренд на відхід від слова припейд).

Jeans нарешті перестає вважатися окремим мобільним оператором і тарифікується, як внутрішньомережевий, а замість його назви використовується абревіатура JNS. Втім, росіяни так пишались брендом МТС, що JNS протримається менше року, після чого буде остаточно ліквідований. Після цього номерні коди будуть видаватися усім абонентам МТС на рівних умовах. До речі, попри те, що УМЗ повністю належав МТС, він щороку платив російській материнській компанії за використання бренду МТС.

Логотип Джинс з серпня 2007 по 2008 рік

Вересень 2007 – запуск послуги Good`ok, яка дозволяє замінити гудки очікування на мелодію, або голосове привітання.

Мабуть, росіяни вже тоді щось знали, адже 15 жовтня 2007 року, коли у всьому світі бурхливо запускають мережі третього покоління UMTS, МТС запускає в Києві на частотах своєї старої мережі NMT-450 мережу стандарту CDMA-450 Rev A, яка під назвою «МТС Коннект 3G» проіснує аж до 2018 року. До кінця 2007 року «МТС Коннект» з’являється також в Харкові, Запоріжжі, Львові та Одесі. В 1 кварталі 2008 року «МТС Коннект» з’явився в Донецьку і Дніпропетровську, а до кінця року покриття з’являється в усіх обласних центрах і багатьох великих містах [Technoportal.ua]. Станом на кінець 2008 року покриття охоплює 90 населених пунктів, а ще за рік – вже близько 200.

Логотип МТС з 2010 року

Червень 2009 – запуск послуги Локатор, за допомогою якої можна визначити місцезнаходження своїх близьких чи співробітників на мапі. 1 липня 2009 року – ліквідація невдалого бренду Ecotel. Абоненти переведені на тарифи МТС Передплата.

В 2013 році МТС змінює систему біллінгу (обліку балансу), після чого стало неможливо заводити рахунок у великі від’ємні значення. Для передплачених тарифів це взагалі була унікальна особливість ще з часів UMC.

Win Mobile

3 серпня 2014 року росіяни вимкнули мережу МТС в АР Крим, подавши це в новинах як «українська влада кинула кримчан і зі зв’язком». В серпні 2014 українська влада вплинути на Крим уже ніяк не могла, але це і розраховано було лише на тих, хто хотів в подібне вірити. Насправді ж росіяни в цей час займалися перепідключенням обладнання до російської МТС.

Для усього світу АР Крим, Донецька і Луганська області – це незаконно окуповані території України, тому великі компанії намагаються юридично приховати свою роботу тут. Тому МТС переоформлює усе своє обладнання і приміщення в АР Крим на бутафорську компанію «К-Телеком». Те, що «К-Телеком» повністю належить і контролюється МТС-ом, шито білими нитками. Роботу мережі в Криму обслуговували технічні співробітники, колл-центр і навіть біллінг російського МТС. На росії та у Вірменії є свої «К-Телекоми», які офіційно належать МТС. Умови надання роумінгу для абонентів МТС кращі, ніж для інших російських операторів. Уся мережа «К-Телеком» працює на обладнанні, що до серпня працювало на МТС Україна. Навіть юридична «передача» майна МТС Україна відбулася постфактум у грудні 2014 року, коли всі побачили, що авантюра зійшла з рук.

І 4 серпня в АР Крим МТС запрацював під брендом «Win Mobile». Російська влада виділила Криму телефонний код 978 а «К-Телекому» NMC 250 32. МТС не отримала за це жодних наслідків. Причому, не лише від американської чи європейської влади, а навіть від української. Хоча на території країни залишалася 100% «дочка» МТС, яку, принаймні з безпекових міркувань, можна було б націоналізувати. Але українська влада з МТС була у дружніх стосунках. Зрештою, «К-Телеком» з’явився на окупованій території Донецької та Луганської областей, а у 2022 році не посоромився зайти і на територію окупованої Херсонської та Запорізької областей. Коли росіяни не бояться покарання, вони відкрито і цинічно насміхаються з усіх, слоган Win Mobile — “Все фіолетово”.

Реклама МТС і Win Mobile — знайди 10 відмінностей
Перше відео — програма лояльності UMC (МТС) “Аладін”, січень 2005 року. Друге відео “Win Mobile” червень 2021, в ролях активні пропагандисти російської анексії, квн-щики з команди “Камизяки”.

На територіях, підконтрольних Україні, МТС починає скрізь використовувати у назві виключно зв’язку «МТС Україна».

З 14 січня 2015 року МТС стає роумінг-партнером оператора 3моб. Без додаткової плати абоненти МТС можуть користуватися 3G мережею 3моб там, а абоненти 3моб можуть користуватися 2G (а згодом і 3G) мережею МТС на всій території, підконтрольній Україні.

23 лютого 2015 — «МТС Україна» придбала ліцензію на зв’язок у стандарті UMTS, заплативши за це 2,715 млрд грн. Це приблизно на 10 років пізніше, ніж у всьому світі.

27 лютого 2015 року МТС передає акції «МТС Україна» номінальному власнику, нідерландській компанії Preludium BV. Але це оффшор, кінцевим власником залишається російська «АФК-Система». Антимонопольний комітет, СБУ і Генпрокуратура України не проти.

Vodafone

Логотип Vodafone

З 16 жовтня 2015 року компанія, розуміючи безперспективність російського бренду «МТС» в Україні, змінює бренд на Vodafone Україна, але лише на умовах франчайзингу, не змінюючи власників.

Yezzz!

Здавалось би, коли вже часи віртуальних мобільних операторів лишилися в минулому, 24 листопада 2015 року Fozzy Group (власник мереж супермаркетів Fozzy і Сільпо) запускає колаборацію з Vodafone у вигляді оператора Yezzz! Стартові пакети можна придбати лише в супермаркетах мережі, а за покупки в останніх абоненти отримують бонуси на рахунок. При цьому можливість мігрувати на тарифи Vodafone відсутня. На диво, цей проект досі живий. До прикладу, Jeans існував з 2003 року по 2008, а djuice у Київстар з 2003 по 2013.

2016 рік – покриття усіх обласних центрів мережею 3G UMTS-2100.

31 січня 2018 отримано ліцензію на LTE-2600, а 6 березня на LTE-1800. 30 березня 2018 року запуск 4G LTE-2600 одразу у 20 містах України. 1 липня запрацює і діапазон 1800 МГц, на якому до цього працював GSM.

29 червня 2018 року відходить в історію CDMA-450 мережа “МТС Коннект”. З появою ліцензій 3G і 4G необхідність в CDMA нарешті відпала. Але сам діапазон 450 МГц продовжує представляти потенційну цінність для LTE як стандарт покриття віддалених малонаселених регіонів країни.

З 1 лютого 2019 року припинено надання послуги MMS.

Лише у 2019 році росіяни з МТС остаточно продають свій бізнес азербайджанській компанії NEQSOL Holding, яка володіє азербайджанським оператором Bakcell. Сума угоди склала 734 млн доларів і була завершена 3 грудня. За 5 років українська влада так і не націоналізувала власність МТС, але вірогідно, наближені до російської влади акціонери зрозуміли, що скоро ситуація сильно погіршиться.

У липні 2020 року Vodafone запустив послугу підключення через eSIM. З 1997 року підключення до мережі оператора здійснювалося через продаж маленького чіпу – SIM-картки. [24tv.ua]

У вересні 2021 року Vodafone купує у компанії СКМ Рината Ахметова провайдера фіксованого інтернету Vega. На його основі у 2023 році починає функціонувати мережа фіксованого інтернет-зв’язку під брендом Vodafone.

6 березня 2024 року Vodafone отримала новий телефонний код 75. Тепер у оператора п’ять мережевих кодів: 50, 66, 95, 99, 75.

Від Youstas

Залишити відповідь